Unikátní databáze moravských a slezských alejí pomůže nejen silničářům
Novou databázi 992 moravských a slezských alejí a stromořadí se povedlo po dvouleté práci spustit geografům Ostravské univerzity ve spolupráci s nevládní organizací Arnika. V rámci projektu mapovali, jaké stromy v alejích rostou, jak jsou staré a jaký je jejich zdravotní stav. Všechny tyto údaje včetně map jsou nyní dostupné na jednom místě, což má přínos nejen pro silničáře a úředníky, ale také pro turisty. V Česku jde o první takto podrobnou a rozsáhlou databázi.
„Je to užitečný podklad pro silničáře, který říká, kolik a jakých stromů v alejích podél silnic roste, v jakém jsou stavu a jak naplánovat jejich údržbu. Databáze poslouží také úředníkům, například při zpracovávání podkladů pro ochranu přírody, při plánování rozpočtů na péči o stromy a shánění peněz na investice do ochrany přírody a krajiny,“ vyzdvihla přínosy nové databáze vedoucí projektu Marcela Klemensová z Arniky.
Na projektu se podíleli také odborníci z Katedry geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého i další univerzity a organizace. V terénu byli ale největšími pomocníky především studenti.
„Nesporný přínos projektu je propojení studia jak s vědeckou prací, tak s praktickými výsledky. Samotné mapování, které prováděli naši studenti v rámci závěrečných prací, nejen umožnilo jejich odborný růst, ale přineslo i oblíbenou práci v terénu. Navíc se nám podařilo přispět k rozvoji regionu tím, že aleje, jako důležité a zejména atraktivní krajinné prvky, mohou být díky shromážděným datům lépe chráněny a rozvíjeny,“ uvedl odborný garant projektu Radek Dušek z Katedry fyzické geografie a geoekologie Ostravské univerzity.
Unikátní databáze je přístupná ZDE. Internetový portál, na kterém je umístěna, je součástí celoevropské databáze Inspire. Ta slouží například Evropské komisi pro přijímání a vyhodnocování politiky v oblasti zlepšování životního prostředí.
Kromě databáze vznikla díky projektu také publikace Cesty k moravským alejím. Jde o turistického průvodce, který nabízí devět tras nejkrásnějšími moravskými alejemi a mapové podklady s údaji o 241 stromořadích a alejích v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.