Tizianův Apollón a Marsyas poputuje do Říma

Repro: MUO
pondělí 18. února 2013, 12:10 - Text: (srd)

Už jen do neděle si mohou návštěvníci výstavy Od Tiziana po Warhola v Muzeu umění prohlédnout slavný Tizianův obraz Apollón a Marsyas. Plátno z let 1550 až 1576, které odborníci označují za jedno z nejpozoruhodnějších děl minulosti vůbec, poputuje za přísných bezpečnostních opatření na výstavu do Říma.

Více než dvoumetrové plátno ze sbírek olomouckého arcibiskupství se od 5. března zařadí k ústředním exponátům velké monografické výstavy renesančního mistra v prestižním muzeu Scuderie del Quirinale. Výstava má ambice předčit všechny dosavadní tizianovské projekty.

 „Jakákoliv tizianovská výstava je bez obrazu Apollón a Marsyas nemyslitelná. Společně s arcibiskupstvím však odmítáme menší akce a půjčujeme ho jen na ty velké a reprezentativní, jako byly třeba výstavy v Benátkách, Vídni nebo Paříži,“ uvedl ředitel Muzea umění Pavel Zatloukal.

Na výstavě v Římě budou moci návštěvníci sledovat kariéru a vývoj malířského rukopisu mistra od počátků až po jeho vrcholné práce z doby, kdy pracoval pro císaře Karla V. a jeho syna, španělského krále Filipa II.

SOUTĚŽ:

Tričko Od Tiziana po Warhola

Napište nám na adresu zurnal@upol.cz celé malířovo jméno a do předmětu napište svou velikost (S, M, L, XL). Každá správná první odpověď ve své velikosti bude odměněna originálním tričkem.

Nejslavnější obraz v českých sbírkách vůbec znázorňuje scénu z Proměn římského básníka Publia Ovidia Nasa. Benátský malíř Tiziano Vecellio jej namaloval v pozdních letech svého života. Ačkoliv se odborníci často snaží o jeho interpretaci, vyznění díla není stále jasné. „Kompozice zachycuje antický mýtus o pyšném satyru Marsyovi, který vyzval k hudebnímu souboji boha slunce Apollóna,“ popsal dílo historik umění Miroslav Kindl z Arcidiecézního muzea Kroměříž.

Plátno v roce 1673 zakoupil olomoucký biskup Karel z Lichtensteinu-Castelkornu od obchodníků s uměním bratrů Imstenreadových. Ti kolekci, která obsahovala mnohé ze sbírek popraveného anglického krále Karla I. a velkého sběratele umění Thomase Howarda z Arundelu, nejdříve nabídli císaři Leopoldu I. Z prodeje však sešlo a celý kabinet postupně doputoval až na Moravu do olomoucké biskupské rezidence.

Výstava Od Tiziana po Warhola potrvá do konce března. Návštěvníky provádí prostřednictví téměř 600 exponátů dějinami výtvarné kultury od antiky do současnosti.

 

 

 

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.