Studenti kempovali v Pekingu
Prohloubit si jazykové znalosti a rozšířit poznatky o čínské kultuře měli možnost studenti, kteří letos získali stipendium Konfuciovy akademie. První polovinu července strávili na Letním kempu v Pekingu.
Z nabídky deseti stipendií využilo příležitosti sedm studentek a studentů Univerzity Palackého, s nimiž do hlavního města Číny zamířily i posluchačky Univerzity Karlovy a zlínské Univerzity Tomáše Bati. Dvoutýdenní pobyt na Beijing Foreign Studies University byl zaměřen na čínský jazyk a kulturu.
Na kemp jel i student japonské a anglické filologie František Jančkár, který navštívil exotickou velmoc poprvé. „Naskytla se mi skvělá příležitost vyzkoušet si Čínu na vlastní kůži. Líbila se mi myšlenka letního tábora na zahraniční univerzitě a pobyt byl i z finanční stránky velmi výhodný, protože jsme si platili jen letenky a víza,“ uvedl Jančkár.
Myslet čínsky
Každodenní dopolední program tvořil tříhodinový blok výuky čínského jazyka. „Byli jsme rozděleni na dvě skupiny. Se zadaným úkolem jsme si museli poradit a o výsledcích vytvořit prezentaci,“ popsal Jančkár. Vyučování podle něj probíhalo v příjemném moderním prostředí pod vedením zkušené lektorky. „V nouzových situacích z ní vyklouzlo i pár anglických slov. Celý den jsme ale museli přemýšlet čínsky,“ dodal.
Výuku doplnily lekce a cvičení z čínské kultury, včetně hodin kaligrafie nebo taiči, a poznávací pobyty. Kromě historického centra navštívili studenti pekingský olympijský stadion, Hedvábný trh, Zakázané město nebo Letní palác a podívali se i k Velké čínské zdi a do přístavního města Tchien-ťin.
K turistickým zážitkům patřilo také ochutnávání čínských jídel a pro Evropany neobvyklé nadšení Číňanů ze společného fotografování. „Několikrát mě kolemjdoucí poprosili o společnou fotku, a když jsme se fotili jako skupina, zároveň si nás fotily davy Číňanů,“ poznamenal Jančkár, který by se do Číny chtěl ještě vrátit. „Už teď se nemohu dočkat, až tam znovu poletím,“ řekl.
Stipendia pro studenty s volitelným oborem
K hlavním podmínkám přiznání stipendia patřily nejen výborné studijní výsledky, ale i studium čínštiny jako nepovinného předmětu. „Vybrali jsme studenty, kteří nemají čínštinu jako obor, ale věnují se jí v rámci volitelného předmětu, který na univerzitách nabízíme,“ upřesnila ředitelka olomoucké Konfuciovy akademie Lucie Laníková.
Stipendium pokrylo výdaje spojené s pobytem v Pekingu, včetně pojištění, výuky, ubytování, stravy a nákladů na cestování po Pekingu. Na konci letního kempu obdrželi všichni účastníci certifikát o úspěšném ukončení kurzu čínštiny. Po loňské dobré zkušenosti nabídla akademie vysokoškolský letní kemp letos podruhé.
Dvakrát se letního tábora v Číně zúčastnili také studenti středních škol. Letošní devítičlennou skupinu, která se vrátila v závěru července, tvořili středoškoláci z olomouckých gymnázií a gymnázia v Rychnově nad Kněžnou. „Vybírali jsme ze studentů, kteří se na těchto středních školách učí čínštinu v rámci zájmového kroužku,“ upřesnila Laníková. Mezinárodní kemp pro středoškoláky z Asie, Evropy a Ameriky uspořádala olomoucká akademie společně s partnerskou Pekingskou univerzitou zahraničních studií.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.