Společné studijní programy rozvíjejí internacionalizaci vysokých škol, ohlédnutí za mezinárodní konferencí projektu INTERUV

pondělí 16. června 2014, 12:48 - Text: (Redakční pošta)

Ve dnech 21. a 22. května 2014 proběhla v nizozemském Haagu Třetí regionální konference v rámci mezinárodního projektu INTERUV.

Jedná se o projekt schválený Evropskou komisí na léta 2012–2014 v rámci programu Erasmus Mundus, zaměřený na podporu mezinárodní spolupráce, rozvoj a implementaci společných studijních programů evropských vysokých škol a univerzit z geografický blízkých regionů. Současně se v rámci projektu formuje  síť akademických institucí  jako příprava  budoucího projektu Erasmus for All. INTERUV projekt koordinuje polská agentura Foundation for the Development of the Educational System, jejímiž partnery jsou národní agentury programu Erasmus Mundus  z 15 evropských zemí. V roce 2013 proběhly v rámci tohoto projektu regionální konference ve Varšavě a Římě. V květnu 2014 byla v Haagu uspořádána závěrečná regionální konference s názvem "Joint study programmes – facilitator for university internationalisation in the EU/EEA countries and the Western Balkans". Konference byla zaměřena na setkání zástupců vysokých škol zemí Evropské unie  a zástupců Erasmus Mundus National Structures s představiteli univerzit zemí západního Balkánu (Albánie, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Srbsko, Kosovo, FYRoM), dřívějších National Tempus Offices. Program konference nabídl  možnosti seznámit se jak se zásadami tvorby společných programů (joint degrees from A to Z) tak i s příklady úspěšně realizovaných projektů. Velmi cenná byla sdělení koordinátorů evropských projektů, kteří se podílejí na jejich hodnocení. Dostatečný prostor byl věnován také diskuzi a vytváření vzájemných kontaktů (networkingu) dle zájmových oblastí účastníků.

Na základě prezentovaných zkušeností je možno konstatovat, že klíčem k úspěšnému začlenění do mezinárodních akademických konsorcií  je osobní kontakt s partnerskými zahraničními institucemi a projekt INTERUV těmto aktivitám významně napomáhá.

Přestože koncept společných studijních programů je starý již několik desetiletí, praktická implementace joint degrees zaostává za svými možnostmi a zůstává výzvou do budoucna. Výměna a sdílení myšlenek, programů a zkušeností je moderní formou internacionalizace evropského vysokého školství.

Zájemci o tuto problematiku mohou nalézt další informace na portálu www.interuv.eu.

MUDr. Jan Galuszka, Ph.D.
proděkan pro vnitřní a vnější záležitosti a zahraniční spolupráci
Fakulta zdravotnických věd


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.