"Slovo je obrovské tajemství, kterého si jako spisovatel musím umět vážit"
Úvahou o nutnosti a potřebě pokory umělce během tvůrčího procesu zahájil 19. ročník Literární soutěže pro studenty Univerzity Palackého „rozevlátý“ předseda odborné komise Petr Hanuška. Slavnostní vyhlášení výsledků si do Centra Aletti přišlo dnes poslechnout na šest desítek psavců. O vítězství soupeřily více než čtyři desítky literárních příspěvků – 21 básní, 19 povídek a čtyři divadelní hry.
O zlato v kategoriích poezie a próza bojovalo 38 autorů. Ačkoli se kritikům dostaly do rukou také čtyři dramatické texty, rozhodli se tuto kategorii letos neobsadit. Setkání začínajících autorů skvěle doplnilo energické vystoupení studentského sboru KSKM.
„U začínající tvorby mám rád určitou pokoru. Slovo je obrovské tajemství a také materiál, kterého si jako spisovatel musím umět vážit a se kterým musím umět pracovat tak, aby výsledek popisoval to, co skutečně niterně prožívám. Někteří z vás si ke zpracování vybrali velké téma, ale to nutně nezaručuje úspěch textu. Někdy jste byli zbytečně mnohomluvní. Děkuju všem, kteří se před textem sklonili. Děkuji za subtilnost. Takoví autoři u mě bodují,“ vyznal se Hanuška.
Bez zlata
Z jednadvaceti básní odborníci vybrali a ocenili tři díla. Přesto zůstalo první místo opuštěné. O bronzovou příčku se podělila Marie Kameníková s Martinem Pojžárkem. Na stříbrný stupeň znovu dosáhl loni stříbrem vyznamenaný Petr Sliž.
„Druhé místo mě rozhodně potěšilo, protože osobně ve své poezii cítím ještě rezervy. Ale to něco, co mi v ní ještě chybí k tomu, aby byla úplná, mi prozatím uniká. Snad se k abstraktní třešince na dortu časem dopracuji. Pokud se mi bude se psaním dařit, moc rád se zúčastním dalšího ročníku soutěže,“ vyjádřil se budoucí žurnalista Sliž.
Bez bronzu
Sedmnáct autorů poslalo do soutěže celkem devatenáct povídek. Komise vyzdvihla především příběhy založené na vlastních prožitcích a také pokusy autorů o experiment a výjimečnost zpracování.
„Je pro nás důležité, aby z textů vysvítal váš životní pocit. Povídky, které tematizovaly historické události, jako například holocaust, byly pro nás, coby kritiky, problematické. Je velmi důležité, že nad těmito událostmi přemýšlíte, že je promýšlíte a nějakým způsobem je chcete zpracovat. Ale u takových příběhů je opravdu těžké dosáhnout určité kvality zpracování. Hledali jsme dobře napsaný příběh. Aby byl silný a zajímavý. A to se nám, myslím, nakonec podařilo,“ uvedla druhý blok vyhlašování výsledků Jana Vrajová.
Pro diplom a finanční odměnu si nakonec šli „pouze“ dva autoři. Třetí místo zůstalo neobsazeno. Druhá příčka patří povídce budoucí lékařky Evy Pivoňkové. Pro symbolické zlato se po dvou letech vrátil „experimentátor“ Samuel Kavi.
„Má vítězná povídka Obuvači byla porotou označena za podařený experiment. Za experiment, nakonec také vydařený, mohu označit také svoji účast v letošním ročníku literární soutěže. Stejně jako před dvěma lety jsem i letos poslal svoji práci na poslední chvíli a příliš nevěřil v její kvalitu. Výsledek mě proto velmi potěšil a opět přesvědčil o tom, že mé psaní má smysl,“ řekl vítězný prozaik Samuel Kavi.
Ačkoli se mezi soutěžícími objevili také autoři dramatických textů, porota se nakonec rozhodla v této kategorii žádnou příčku neobsadit.
„Současní umělci tvrdí, že už neexistují žádná originální slovní spojení, která by se rýmovala. Jsme prý na hranici vyčerpanosti. Nevěřím tomu. Kreativita spisovatelů nad statistikami zvítězí. Nenechte se odradit tím, že to letos nevyšlo. Doufám, že se spolu a s dalšími novými psavci příští rok zase uvidíme. Kdo má sílu psát, pište dál,“ uzavřel slavnostní vyhlášení Hanuška.
Ocenění autoři:
Poezie:
2. Petr Sliž – FF, 4. ročník, Žurnalistika
3. Marie Kameníková – FF, 3. ročník, Psychologie
3. Martin Pojžárek – FF, 2. ročník, Žurnalistika
Próza:
1. Samuel Kavi – FF, 4. ročník, Filozofie-Česká filologie,
Obuvači
2. Eva Pivoňková – LF, 4. ročník, Všeobecné lékařství,
(Ne)obyčejná
Drama:
-
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.