Skoro pětina seniorů má deprese a poruchy paměti
Deprese a poruchy paměti komplikují život téměř pětině seniorů ve věku nad 70 let. Vyplývá to z výsledku sedmiletého výzkumu zdravotního stavu seniorů, který provedla Klinika interní, geriatrie a praktického lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity ve spolupráci s praktickými lékaři ze Zlínského a Jihomoravského kraje.
Závažné poruchy paměti vědci zaznamenali u jedenácti procent sledovaných a u 18 procent odhalili deprese. „U starších lidí má navíc deprese dlouhodobější průběh, často nebývá včas odhalena a projevuje se tělesnými problémy. Senioři si pak stěžují na subjektivní obtíže, jejichž příčinou je neuspokojivý psychický stav,“ uvedla přednostka kliniky Hana Matějovská Kubešová.
Odborníci z České gerontologické a geriatrické společnosti proto požadují, aby byly testy pro včasný záchyt deprese a demence zařazeny jako součást preventivních prohlídek obyvatel nad 65 let.
„Poruchy paměti ve vyšším věku se u seniorů projevují také chybami v užívání léků a v léčebném režimu, což může následně negativně ovlivnit jejich zdraví,“ zdůraznila Matějovská Kubešová. Pouze necelá polovina sledovaných uvedla, že zhruba ví, kolik léků užívá. Jen 13 procent sdělilo, že ví k jakému účelu. Naproti tomu 75 procent tvrdí, že si nikdy nezapomene včas nechat předepsat další balení léku.
Komplexní výzkum začal v roce 2006 a zúčastnilo se jej 161 seniorů v průměrném věku 73 let z okresů Uherské Hradiště, Hodonín a Zlín. Z toho bylo 101 žen a 60 mužů. Počáteční vyšetření se opakovalo za 18, 48 a 84 měsíců. Lékaři sledovali dynamiku vývoje jednotlivých chorob nemocných, vývoj soběstačnosti, změny farmakoterapie a také psychické funkce, zejména deprese.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.
