Rektorův pohár získala Kateřina Šmídová a David Pelíšek

Slavnostní předání se konalo po doběhnutí posledních závodníků po 22. hodině na nádvoří radnice.
Foto: Pavel Konečný
neděle 21. června 2015, 08:59 - Text: Pavel Konečný

V běžeckém triku předal včera večer prorektor Miroslav Mašláň nejlepším univerzitním běžcům pohár rektora. Půlmaraton z přihlášených studentů, akademiků a zaměstnanců nejlépe zaběhli Kateřina Šmídová a David Pelíšek.

V minulosti právě Pelíšek již dvakrát Pohár rektora vyhrál, letos byla nově zavedena i ženská kategorie. V ní byla nejrychlejší Kateřina Šmídová, pracovnice oddělení chemické biologie a genetiky v Centru regionu Haná. „Mám vystudovanou biofyziku a profesor Mašláň mě dokonce učil,“ podotkla po ceremoniálu na nádvoří radnice Šmídová.

Běžecké tréninky absolvuje asi čtyřikrát týdně. „Ale ještě hraji závodně softbal a cvičím crossfit, takže sportuji denně,“ řekla Šmídová. Svůj čas jedné hodiny a 48 minut nepovažuje za ideální. „Měla jsem krizi na patnáctém kilometru,“ přiznala. I když běhá i v Ústí a v Praze, v Olomouci se jí půlmaraton líbí nejvíce. „Spoustu lidí jsem na trati poznala a slyšela, že mě povzbuzovali,“ dodala.

Třetí pohár rektora dostal Student aplikované tělesné výchovy David Pelíšek. „Každý vypadá jinak, nejhezčí byl asi ten loňský,“ zhodnotil rektorské trofeje Pelíšek. Do cíle doběhl s časem 1:10:59. „Keňany jsem viděl akorát na startu,“ uvedl vítěz Rektorova poháru. Letošní závod mu prý ale moc nesedl. I pro Pelíška je olomoucký půlmaraton příjemný hlavně kvůli domácímu prostředí a spoustě známých.

Prorektor Mašláň v minulosti běžel na všech pěti ročnících olomouckého půlmaratonu. Ten letošní vynechal kvůli zdravotním potížím s kolenem. A evidentně mu to bylo líto.

Absolutně nejrychlejší byl včera na 21kilometrové trati Keňan Josphat Kiptis s časem 1:00:21. Mezi ženami dominovala jeho krajanka Mary Keitany, které čip v v cíli naměřil čas 1:06:38.

Mattoni 1/2maraton Olomouc patří k nejkvalitnějším na světě. Od Mezinárodní asociace atletických federací IAAF získal zlatou známku kvality. Ten letošní byl navíc i větší. Startovalo na něm 5500 běžců.


Komentáře

Stanislav Chudický
23-06-15 19:27
Půl maraton byl krásný a chtěl bych se jen zeptat, jestli existuje něco jako konečné pořadí poháru rektora UP. Děkuji za odpověď na s.chudicky@gmail.com

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.