Rektor diskutoval s akademickou obcí
Úspěchy, aktuální problémy a budoucí strategie rozvoje univerzity byly tématem prvního setkání současného vedení Univerzity Palackého s akademickou obcí. Její členové mohli využít také příležitosti k diskusi s rektorem Jaroslavem Millerem a členy jeho týmu.
„Zřejmě se blížíme ideálu, kdy všechno běží a na univerzitě není žádný problém – protože kdyby problémy byly, aula by byla asi plná a všichni byste na mne křičeli. Nicméně jsem rád, že jste přišli,“ komentoval v úvodu setkání Jaroslav Miller ne zcela zaplněnou aulu pedagogické fakulty, do které pozval akademickou obec po deseti měsících od svého nástupu do funkce.
Podařilo se
Úspěchů, které si univerzita může za uplynulé období připsat k dobru, je podle rektora celá řada. Zařadil mezi ně záchranu pošty na náměstí Republiky, zřízení odboru azylové a migrační politiky v Olomouci i aktuální umístění olomouckého vysokého učení v prestižních žebříčcích hodnocení vysokých škol. „K číslu jedna je to ještě pořád daleko, ale je to dobrá výchozí pozice,“ prohlásil Miller.
Jak rektor s uspokojením konstatoval, postupně se také rozvíjí internacionalizace univerzity, která byla jedním z bodů jeho předvolebního programu. „Má úvaha je prostá: pokud chceme uspět v globálním kontextu, musíme přestat být regionální univerzitou. Někdy v té soutěži budeme úspěšnější, jindy méně, ale nesmíme na ni rezignovat,“ zdůraznil rektor. Proces byl podle něj nastartován a v současné době jsou již vypracovány podklady, podle kterých fakulty hodlají postupovat. „Jsem rád, že každá fakulta si tuto agendu vzala za svou,“ dodal rektor.
K významným projektům přiřadil rektor především zahájení cílené absolventské kampaně, otevření pražské pobočky Konfuciovy akademie nebo přípravu nového jednotného vizuálního stylu univerzity. „Hovoří se o něm léta, ale nikdy se ta myšlenka nedotáhla do konce. Teď to vypadá tak, že se nám jej podaří prosadit – a to i přes odpor některých z vás,“ dodal rektor s úsměvem. Jednotná prezentace univerzity je podle něj nutná. „Každému se nemusí zamlouvat, ale jsem přesvědčen, že pokud jsme jedna univerzita, musíme mít jednotou prezentaci,“ zdůraznil.
Podle rektorových informací se univerzitě rovněž podařilo úspěšně odvrátit milionové pokuty, které hrozily například ve spojení s výstavbou Pevnosti poznání. Efektivní byla také spolupráce s městem, zejména v oblasti zvyšování kvality životního stylu a rozvoje městské cyklistiky, i ve snaze o vytváření pozitivního obrazu univerzity v médiích. „Potřebujeme být vidět, abychom přilákali chytré a vzdělané studenty k nám, a ne do Prahy nebo do Brna,“ poznamenal rektor.
Problémy a rizika
K aktuálním problémům řadí rektor zejména zvyšující se náklady na provoz a rekonstrukce velkého počtu univerzitních budov a zároveň nízkou vytíženost učeben. V blízké budoucnosti hodlá zahájit diskusi k otázkám dalšího investičního rozvoje univerzity.
Upozornil také na rizika spojená s výpadky projektového financování v příštím roce. „Univerzita bude muset finančně podržet řadu jednotek, které potřebuje pro svou budoucnost. Je možné, že k překlenutí budeme muset sáhnout do svých rezerv. A také samozřejmě šetřit,“ naznačil případný krizový scénář rektor.
Rezervy vidí rektor v oblasti komunikace mezi centrálními jednotkami a fakultami, v kvalitě vztahů na pracovištích nebo v nevyrovnané struktuře vědeckovýzkumných výsledků jednotlivých fakult. Důrazně také odmítl jakékoli projevy xenofobie, byť ojedinělé či lokální. „Dokud jsem rektorem této univerzity, budu se snažit tyto projevy eliminovat, třeba i včetně rozvázání pracovního poměru. Cesty univerzity a konkrétního hříšníka se prostě rozejdou,“ potvrdil rektor.
Vize a diskuse
V závěru rektor stručně nastínil některé aktuální strategické vize v střednědobém výhledu. Do mozaiky internacionalizace by podle něj měla například patřit akreditace všech doktorských a klíčových magisterských studijních programů. Podporu bude dále univerzita směřovat do nově vznikajícího nadačního fondu, univerzitního fundraisingu i fungování připravované reprezentativní prodejny. V oblasti stavebních investic plánuje univerzita také opravy některých svých objektů, zejména Sportovní haly, budovy v ulici Na Hradě nebo prostory hlavní menzy.
Do následné diskuse se zapojilo několik akademiků a studentů, jejichž otázky zahrnuly široké spektrum témat od hodnocení vědy výzkumu v nadcházejícím období, přes vypovězení služby UPnet až po univerzitní podporu studentských spolků. Část debaty byla věnována také současné koncepci univerzitních médií a připravované rekonstrukci webu.
Akademický senát Univerzity Palackého zvolil Jaroslava Millera rektorem v říjnu loňského roku a jeho čtyřleté funkční období začalo 1. února 2014. Z týmu jeho nejbližších spolupracovníků se setkání akademické obce zúčastnili také prorektorky Jitka Ulrichová a Ivana Oborná a prorektor Petr Bilík.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.