Půlmaraton: Pro Pohár rektora si doběhl student David Pelíšek

Vítěz Poháru rektora David Pelíšek (vlevo) s vedoucím oddělení komunikace Radkem Palaščákem.
Fotogalerie: Martina Šaradínová a Martin Višňa
sobota 22. června 2013, 23:44 - Text: Martina Šaradínová

Dvaadvacetiletý student fakulty tělesné kultury David Pelíšek se dnes na Mattoni ½Maratonu Olomouc stal historicky prvním držitelem Poháru rektora. Získat ho mohli akademici, studenti či zaměstnanci, kteří se závodu zúčastnili.

Pelíšek trať zvládl v čase 1:12:12. Za vítězem zaostal jen několik minut, Henry Kiplagat z Keni doběhl do cíle v čase 1:03:00.

„Letos jsem běžel už třetí půlmaraton, měl jsem i lepší čas. Ale na počasí, které dnes bylo, se mi běželo celkem dobře. I když město bylo rozpálené a bylo to celkem nepříjemné. Na šestnáctém kilometru jsem měl trochu krizi, pak už to nešlo dohnat,“ svěřil se po závodu Pelíšek.

Běh zvítězil nad fotbalem

Přípravě na olomoucký závod posluchač třetího ročníku Aplikované tělesné výchovy podle svých slov moc nedal, protože musel chodit na brigádu. Původně se mladík věnoval fotbalu, v posledních čtyřech letech se ale zaměřil na běh. „Přes léto běhám v průměru kolem 80 kilometrů týdně, s fotbalem jsem už skončil,“ prozradil student.

O Pohár rektora soutěžilo zhruba šest desítek vytrvalců. Jen zhruba o šest minut horší než Pelíšek byl Jiří Škrobák z univerzitní knihovny. „Chceme akademickou obec motivovat k pohybu,“ odůvodnil vznik doplňkové soutěže rektor Miroslav Mašláň, který mezi běžci ani letos nechyběl.

O rekordy se postaraly ženy

Ve čtvrtém ročníku Mattoni ½Maratonu Olomouc byly ženy lepší než muži co se rekordních zápisů týká. Betelhem Mogesová z Etiopie zaběhla rekord závodu ve svém osobním nejlepším čase 1:10:38.

Nejlepšími Čechy byli devátí Jiří Homoláč 1:08:36 a domácí Petra Kamínková. Časem 1:19:00 dosáhla svého osobního „olomouckého“ rekordu. „Běžela jsem nejprve ve skupince, ale na občerstvovačce někde kolem jedenáctého kilometru mi holky utekly. Zůstaly ale přede mnou dvě Afričanky a tak jsem je stahovala a hlídala si svůj čas. Na tohle počasí to je skvělý výkon, hlavně tady doma,“ komentovala závod Kamínková.

Olomouc se stala prvním podnikem RunCzech běžecké ligy mimo hlavní město. Na trať letos vyrazil rekordní počet 5000 běžců. Do hlavního závodu se jich zapojilo 3500, dalších 1500 lidí absolvovalo rodinný běh. Kapacita obou závodů byla vyčerpána s předstihem, což podle pořadatelů svědčí o velké oblíbenosti této akce.

Výsledky:

Muži: 1. Kiplagat 1:03:00, 2. Kiprotich (oba Keňa) 1:03:20, 3. El Azíz (Maroko) 1:03:36, 4. Maruyama (Japonsko) 1:03:44, 5. Negash (Norsko) 1:04:56, 6. Wasihun (Etiopie) 1:04:59, … 9. Homoláč 1:08:36, … 11. Serbesa 1:10:31, 12. Kohut (vš. Česko) 1:11:17.

Ženy: 1. Moges 1:10:38, 2. Melese (obě Etiopie) 1:10:43, 3. Kiptoo (Keňa) 1:11:19, … 9. Kamínková 1:19:00, 10. Pastorová 1:21:32, … 12. Macháčková 1:23:57 (vš. Česko).