Proč mají lidé rádi „drby“

Ilustrační foto: Freeimages
neděle 24. srpna 2014, 09:52 - Text: Kateřina Černohorská

Výzkumníci z britských univerzit v Manchesteru, Glasgow a West Scotland spojili své síly, aby zjistili, co lidi nejvíce těší na pomluvách. Zjistili, že to, co je činí zajímavými, je hlavně fakt, že se dotýkají osob, které diskutující znají. Je také důležité, jak moc je daná informace odlišná od původní představy o probírané osobě.

„Lidé si pomluvy užijí mnohem více, pokud se vážou k jim známé osobě a nabízejí nepředpokládaný scénář,“ vysvětlil Bo Yao, který studii vedl. 

K názoru došli výzkumníci po rozsáhlém experimentu, kdy participantům dali přečíst historky, zahrnující sto nejznámějších britských a amerických celebrit, například Davida a Victorii Beckhamovy nebo Baracka a Michelle Obamovy. Obdobné příběhy pak lidé četli i o neznámých lidech. Fiktivní scénáře nabízely hádku na veřejnosti, otěhotnění, problémy s drogami nebo naopak posezení u kávy či nákup v obchodě.

Odborníci zjistili, že čím méně participanti dané informace v souvislosti s danými osobami očekávali, tím více to ovlivnilo jejich názor na ně a o to větší pak byla šance, že se historky dostanou dále.

„Na druhé straně je nutné říci, že pokud se lidé dozvěděli byť i něco ohromujícího o člověku, kterého neznali, většinou to zájem pro šíření informace nevyvolalo. Drby by se tedy daly označit jako pozoruhodná zjištění o někom, kdo nás zajímá,“ vysvětlila jedna z autorek studie Sara Serenová. 

Autoři doufají, že se problematice v budoucnosti bude věnovat více organizací, které tak proniknou hlouběji do podstaty pomlouvání a jeho vlivu na lidskou psychiku.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.