Přednáškový cyklus UPsolvent nabízí setkání s fotografem Vladimírem Birgusem

Vladimír Birgus bude hostem cyklu UPsolvent.
Foto: Viktor Chlad
úterý 13. října 2015, 10:00 - Text: Ivana Pustějovská

Především o fotografii bude řeč na další přednášce z cyklu UPsolvent. O své profesní a kariérní zkušenosti se s posluchači podělí fotograf, historik fotografie a vysokoškolský pedagog Vladimír Birgus. Přednáška se koná ve středu v 18.30 v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP.

Vladimír Birgus je absolventem filozofické fakulty, vystudoval obor Literatura - divadlo - film. „Mou spolužačkou byla Taťána Lazorčáková, dnešní profesorka Katedry divadelních a filmových studií, či spisovatelé Richard Crha, polistopadový šéfredaktor Mladého světa, a Vladimír Puhač, bývalý šéf olomoucké činohry. Ale na fakultě tehdy studovalo i mnoho dalších talentovaných lidí, třeba hudebník Jiří Pavlica, filmolog Pavel Taussig, výtvarníci Václav Stratil, Oldřich Šembera, Zbyněk Janáček, Petr Jochmann nebo Ilona Chválová, historik architektury Rostislav Švácha, teatrologové Jan Dvořák a Jiří Štefanides, nebo historik Ivo Barteček, bývalý děkan filozofické fakulty. S mnohými z nich se dodnes přátelím,“ vzpomíná na léta v Olomouci Birgus. Fotografii pak studoval na FAMU, kde také v roce 1978 nastoupil jako odborný asistent.

Od roku 1990 vede Vladimír Birgus, který se aktivně věnuje i kurátorské a publicistické práci, Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě. Je autorem čtyř desítek knih, jako fotograf se představil na více než šesti desítkách samostatných výstav jak v tuzemsku, tak v zahraničí.

Štěpánka Bieleszová, kurátorka Muzea umění Olomouc, která loni připravila autorovu výstavu, na něm oceňuje umění vyprávět příběh. „Vladimír Birgus patří v rámci současné české fotografie k mistrným vypravěčům. Ve svých snímcích skvěle vykresluje s pomocí typických a příznačných detailů jak prostředí, tak i postavy, které potkává. S důkladnou promyšleností a psychologickou věrností se zaměřuje na jemné pohnutky i drobná gesta. Bez viditelných problémů dokáže zaostřit a zakonzervovat v čase i velice náročné pouliční zápletky, skutečné události, které nezvýrazňují jen konkrétní osobní příběh, ale obecně srozumitelné téma jedince v soudobé společnosti. Protože to ho vždy zajímá nejvíc, stejně jako jeho diváky,“ soudí kurátorka.

Cyklus přednášek úspěšných absolventů odstartoval loni v listopadu. První přednášku na téma Profesní a kariérní zkušenost pronesl novinář Jakub Železný, druhou pak letos na jaře Radomír Maráček, ředitel Horských lázní Karlova Studánka, lékař horské služby a bývalý ředitel Fakultní nemocnice Olomouc.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.