Policejní výslechy u svědků s autismem nefungují
Vyslýchání svědků s autismem je pro policisty složité. Jejich naučené techniky v kontaktu s lidmi s autistickým onemocněním často nefungují. Zjištění přinesl výzkum odborníků z britské univerzity v Bathu.
„Dozvěděli jsme se o mnoha případech, kde vznikly problémy, protože policisté nebo ostatní příslušníci justičních institucí neměli o autismu dostatečný přehled,“ vysvětlila Katie Marasová, která na studii spolupracovala. Výzkum se stále vyvíjí. „Je nutné obeznámit profesionály s našimi zjištěními, abychom jim pomohli získat z kontaktu s autisty co nejvíce,“ doplnila Marasová. Současné výslechové techniky se podle ní navíc zaměřují na otevřené otázky, které se později zužují, ovšem lidé s autismem potřebují právě opačný přístup.
Výzkumu se zúčastnilo více než čtyři sta policejních příslušníků, kteří odborníkům poskytli informace. Hovořili o problémech a výzvách, kterým v rámci své práce čelí. Nastínili, že je pro ně problematické sepsat s autisty zprávu o výslechu. Uvedli, že mají problém i s vytvořením přijatelného prostředí pro výslech.
„Policejní stanice jsou většinou rušné s jasnými či blikajícími světly a zvláštními pachy. Lidé s autismem jsou ovšem často citliví, proto mohou mít problém s udržením koncentrace,“ vysvětlila odbornice.
Celkově je jen v Británii na šest set tisíc autistů, kteří se z velké většiny s policií aspoň jednou v životě setkají. Pro zlepšení komunikace odborníci navrhují zavést doplňující trénink pro vyšetřující.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.