Podnikavou hlavu vyhrál autor mobilní aplikace, jež pomáhá lidem seznamovat se

Vítěz Podnikavé hlavy Michal Šnajdar a výherkyně v kategorii Podnikatel v sukních Gabriela Valášková.
Foto: Martina Šaradínová
pátek 19. června 2015, 08:21 - Text: Martina Šaradínová

Vítězem šestého ročníku soutěže Podnikavá hlava, kterou pořádá Vědeckotechnický park Univerzity Palackého (VTP UP), se stal softwarový analytik Michal Šnajdar z Olomouce. V klání o nejlepší podnikatelský záměr zaujal porotu mobilní aplikací CatchMe, která uživateli pomůže poznat nové lidi v reálném světě plném zábavy a výzev. Titul Podnikatel v sukních získala podnikatelka Gabriela Valášková, středoškolskou kategorii ovládla Anna Sedláčková.

„Mobilní aplikace má vytáhnout lidi ven z virtuálního světa a pomoci jim navázat reálné mezilidské vztahy. Současně to může být marketingový nástroj, který mohou komerční firmy používat k tomu, aby nalákaly nové zákazníky nebo propagovaly své služby. Úkolem aplikace je dostat dvě neznámé osoby tváří v tvář do půl hodiny, navíc zábavnou formou,“ řekl vítěz soutěže, který získal odměnu 50 tisíc korun. Navíc bude moci spolu s dalšími finalisty využít i poradenství odborníků z Vědeckotechnického parku UP, jenž poskytne i zázemí pro rozjezd podnikání.

„První verze aplikace je vydaná, chtěli bychom ji ale posunout dál. Výhru využijeme na náklady spojené s dalším rozvojem,“ doplnil Šnajdar.  Nápad vznikl v době, kdy se devětadvacetiletý muž přestěhoval do Olomouce. „Nikoho jsem tu neznal a přemýšlel jsem, jak se s někým seznámit, navázat kontakty. Existuje spousta seznamovacích portálů, ale tam se lidé málokdy nakonec skutečně potkají. Většinou to končí u dopisování,“ řekl Šnajdar.

Na druhé pozici se umístil Ondřej Zbytek a jeho mlžná komora, třetí příčku obsadily Hana Knopfová a Markéta Špundová s projektem nazvaným Knihy s duší.

Vybrat nejlepší opět nebylo snadné

Soutěžící letos zaslali 51 podnikatelských záměrů. „Stejně jako v loňském roce bylo i letos velmi obtížné vybrat deset nejlepších příspěvků, které se mezi sebou utkají ve finále. Těší mě také vzrůstající zájem firemních partnerů, kteří soutěž podporují. I díky nim jsme letos mohli pro soutěžící připravit sérii vzdělávacích workshopů a setkání s místními start-upisty,“ uvedl ředitel VTP UP Jiří Herinek.

Účastníky soutěže ocenila i Judita Naňková z Erste Corporate Banking, jednoho ze tří hlavních partnerů klání. Dalšími jsou Olomoucký kraj a společnost Fenix Trading. „Všechny příspěvky jsou velmi pečlivě připraveny a většina z nich má potenciál pro úspěšnou realizaci. Není jednoduché z tak širokého záběru témat projektů vybrat ten nejlepší, nicméně přejeme všem, aby jejich tvůrcům přinesly úspěch a předčily plánované výsledky,“ řekla Naňková. 

Podnikatel v sukních

Oproti minulému roku se zvýšil počet soutěžících v kategorii Podnikatel v sukních. Do ní spadají projekty vytvořené ženami nebo pro ženy určené. Zatímco loni mezi sebou soutěžilo 13 záměrů, letos jich bylo 22. Vítězkou se stala Gabriela Valášková, která vyrábí a rozváží zdravé svačinky dětem do škol, lidem do zaměstnání i domů. „E-shop začal fungovat loni v září. Ohlasy jsou velmi pozitivní už jenom proto, že děláme i svačinky bezlepkové a nemléčné. Soutěž pro nás byla velká výzva a další motivací byla i výhra. Potřebujeme každou korunu, protože neustále do firmy investujeme,“ uvedla Valášková.

Středoškolačka chce usnadnit cestování

V kategorii středoškoláků porota ocenila studentku šumperského Technického lycea Annu Sedláčkovou, která představila návrh mobilní aplikace pro cestovatele. „Aplikace nabízí zjednodušení a zpříjemnění cestování. Navíc u konkurence chybí dostatek cestovních aplikací, které nabízejí více funkcí,“ uvedla dívka.

Vloni soutěž vyhrál podnikatel Radek Poisl ze Zábřehu s projektem AmoTec na výrobu a prodej automatických multifunkčních osvětlovacích systémů. V uplynulých ročnících již Podnikavou hlavou prošlo přes 250 soutěžících, někteří z nich již své nápady uvedli do praxe. Podrobné informace o soutěži jsou dostupné na www.podnikavahlava.cz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.