Plzeňští archeologové bádali v Iráku i během války

Česká archeologická mise.
Foto: ZČU
sobota 22. listopadu 2014, 09:52 - Text: Jana Opočenská

Opravdový zápal pro svou práci prokázali archeologové ze Západočeské univerzity v Plzni. Válečný stav mezi Irákem a Islámským státem pro ně nebyl důvod k přerušení výzkumu středověkých měst na území iráckého Kurdistánu. Po pěti týdnech v oblasti přinášejí nové výsledky.

Čeští odborníci se soustředili na okolí kurdské metropole Arbíl. Asi šedesát kilometrů od ní pokračovali v průzkumu neznámého města z předislámského a raně islámského období, které objevili loni v říjnu.

„Mezi nejcennější nálezy, které se nám v této lokalitě podařilo v minulých týdnech učinit, patří bezesporu nález zaniklé stavby, jejíž půdorys odpovídá raně křesťanskému kostelu. Doklad křesťanské komunity v sídlištním areálu, ve kterém současně stály i rezidence islámské elity, dokresluje obraz nábožensky tolerantního osídlení v prvních stoletích po vzniku islámu,“ popsal vedoucí mise Karel Nováček z katedry archeologie.

Archeologové z Plzně prozkoumávali i zaniklé centrum Hazza nacházející se nedaleko Arbílu. V této lokalitě spolupracovali s odborníky z Harvardovy univerzity. Pracemi v terénu to však nekončí, nalezené předměty je třeba podrobně prozkoumat.  „Ve spolupráci s Ústavem geologických věd Masarykovy univerzity jsme rozvinuli zatím první systematický výzkum chemického a mineralogického složení středověké keramiky na území severního Iráku,“ řekl Nováček.

Český tým je v současnosti jediný, který v Kurdistánu působí. Před rokem zde pracovalo asi třicet skupin z celého světa, všechny ale svou práci přerušily kvůli bojům v Iráku.

„Letní ofenziva islámských radikálů sice pohřbila naše naděje, že bychom mohli podrobit průzkumu lokality v západní části naší zájmové oblasti, ale na ostatním území ovládaném pešmergy (kurdské ozbrojené milice – pozn. red.) a kurdskou regionální vládou jsou podmínky paradoxně ještě lepší než dříve,“ uvedl Nováček.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.