Plotinos Colloquium Olomouc 2014
Ve dnech 14. a 15. listopadu pořádá Centrum pro práci s renesančními texty, které vzniklo na Filosofické fakultě UP jako projekt OPVK CZ.1.07/2.3.00/20.0026 (projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR) mezinárodní kolokvium „Reading Plotinos Olomouc 2014“ (http://plotinus-colloquium-olomouc.webnode.cz/).
Plótínovská kolokvia mají již dlouholetou tradici (naposledy proběhlo na Trinity College v Dublinu v roce 2011) a jsou organizována jako setkání světových odborníků na novoplatónskou tradici, jež patří mezi klíčové směry evropského myšlení, který se zcela zásadně promítá do historie filosofie i kultury obecně (jak západoevropské tak východoevropské) od jejího zrodu až po současnost. Kolokvia nejsou organizována jako konference s příspěvky, nýbrž je předem stanoven text z Plótínových Ennead, z rozsáhlého díla zakladatele novoplatónské tradice, a vybraní světoví odborníci si připraví výklady určených úryvků textu, které jsou pak za předsednictví jiných odborníků intenzivně probírány všemi účastníky kolokvia. Východiskem je řecký text, ke kterému jsou připraveny překlady do angličtiny.
Pro olomoucké plótínovské kolokvium byla vybrána část Plótínovy Enneady I, 1 (53) 1,1-7,6, která se zabývá vztahem mezi tělem a duší. Kolokvia se aktivně zúčastní emeritní profesor z Friebourgu Dominic O`Meara, z téže švýcarské univerzity také O`Mearův nástupce prof. Filip Karfík, a Nicolas D`Andrès, dále prof. John Dillon z Trinity College v Dublinu, Cinzia Arruzza (New York), Jean-François Balaudé (Paříž), László Bene (Budapešť), Eyjolfur Kjalar Emilsson (Oslo), Philippe Hoffmann (Paříž), Pavlos Kalligas (Athény), George Karamanolis (Vídeň), Angela Longo (Aquila), Eleni Perdikouri (Patras), Euree Song (Soul), Daniela Taormina (Řím). Za Českou republiku budou přítomni prof. Lenka Karfíková z Univerzity Karlovy v Praze a dr. Ladislav Chvátal z katedry filosofie FF UP v Olomouci, který je také organizátorem olomouckého kolokvia. Samotný seznam účastníků kolokvia slibuje, že se bude jednat o akci celosvětového významu, která bude přínosem jak pro její aktivní účastníky, tak pro studenty a akademického pracovníky UP, kteří na kolokvium zavítají.
Plótínovské kolokvium je poslední z mezinárodních akcí, kterou pořádá Centrum pro práci s renesančními texty FF UP v Olomouci v rámci projektu ESF OPVK CZ.1.07/2.3.00/20.0026, po mezinárodních konferencích „Georgios Gemistos Plethon, The Byzantine and the Latin Renaissance“ v roce 2013, Francesco Patrizi, Philosopher of the Renaissance“ v dubnu 2014 a „Latin Alchemical Literature of Czech Provenance“ z října 2014.
Doc. Tomáš Nejeschleba, Ph.D.
vedoucí Centra pro práci s renesančními texty
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.