Pivní polévka vyhrála studentskou soutěž na Garden Food Festivalu
Specifická chuť pivní polévky Barbory Štréglové nadchla ve studentské soutěži na Garden Food Festivalu všechny porotce. Svůj gastronomický talent na prvním regionálním festivalu dobrého jídla a pití se studenty předvedla hrdě i univerzitní menza.
„První cena je pro nás velké překvapení. Porotu tvořili čtyři muži, kterým nejvíce chutnala Pivní polévka ženy, studentky fyzioterapie Barbory Štréglové. Více pivních polévek do každé rodiny!“ prohlásil při vyhlášení výsledků soutěže rektor Jaroslav Miller.
Na regionálním festivalu dobrého jídla a pití nabídlo tento víkend polévku deset studentů univerzity. Z pestrého jídelníčku oslovila porotu složenou z rektora, hejtmana Jiřího Rozbořila, primátora Antonína Staňka a šéfredaktora Radiožurnálu Jana Pokorného také polévka z červené čočky Barbory Adamcové, která získala druhé místo. Na třetí příčce se umístila polévka Miso Shiru Stanislava Jakeše.
Kalorická však první vyprodaná
„Pivní polévku u nás vaří táta, je to jeho recept. V naší rodině ji máme za slavnostní. Sice ji znám od dětství, ale poprvé jsem ji zkusila uvařit teprve před rokem, delší praxi nemám,“ uvedla Štréglová. Její polévka byla mezi studentskými výtvory první prodaná. Za slavnostní se podle Štréglové považuje v rodině především proto, že je složena z poměrně dražších surovin. Recepturu svého otce však budoucí fyzioterapeutka za tajemství nepovažuje.
„Základem je černé pivo, cibule, vývar, máslo, česnek, směs koření, především pepř, mletá paprika, tymián, worcester, horčice a sůl. Důležitá je smetana, lépe řečeno hodně smetany a čedar na posypání. Upozorňuji na to, že polévka je hodně kalorická,“ doplnila Štréglová.
Studenti v tvorbě svých jídel rádi experimentují, posluchačka žurnalistiky Pavla Lioliasová však návštěvníkům nabídla dýňový krém, jehož receptura je přesně popsaná v kuchařské knize. Student psychologie Martin Zupko ve studentském stánku nabízel zelňačku, kterou naopak různě obnovuje.
„Vždy mám období, kdy vařím podle jednoho receptu. Tuto zelňačku vařím asi rok. Základem je dobré zelí z Olomoucka, pak záleží na tom, jaké suroviny mám k dispozici. Polévka jde uvařit i bez klobásky, ale čím je ingrediencí více, tím lépe,“ vysvětlil Zupko.
Jelení guláš šel doslova na dračku
Vysokoškolská menza v konkurenci s renomovanými restauracemi. Tato myšlenka se kuchařům a vedení menzy původně moc nezamlouvala, ale nakonec podnět prorektora Petra Bilíka kvitovala. Podle vedoucí úseku stravování Dagmar Pochylé uvařila to, co je ve vysokoškolské jídelně nejvíc žádané. Ve stánku menzy se podával mrkvový krém, jelení i hovězí guláš v domácím chlebu, který si v menze kuchaři sami napekli a studentské špecle s uzeným masem a se zelím. Tři sta porcí jeleního guláše menza prodala během prvních tří hodin festivalu. Za víkend naservírovala tisíc čtyři sta porcí.
„Procházela jsem mezi stánky renomovaných restaurací, ale ten co patřil vysokoškolské menze, mne překvapil. Je pravda, že jsem se k němu po všech nabízených delikatesách vrátila a na guláši jsem si pochutnala. Z jídel, které jsem na festivalu ochutnala, bych guláš menzy ohodnotila třetím místem, hned po nabídce hovězího s bramborovým pyré a vynikající porci mečouna,“ shrnula doktorandka katedry výtvarné výchovy Tereza Hrubá. Vysokoškolská menza podle Hrubé sklidila na festivalu řadu pozitivních bodů a rehabilitovala tak dojem průměrné jídelny.
„Zájmem jsme mile překvapeni. V konkurenci zavedených restaurací jsme si totiž původně moc nevěřili. Dnes máme velkou radost, že se nám podařilo ukázat, že vysokoškolská kuchyně chutná,“ řekla Pochylá.
Menza se v současné době otevírá širší veřejnosti a volné kapacity poskytuje externím klientům i netradičním akcím. Guláš v pivním chlebu zaznamenal příznivý ohlas i při nedávných majálesových oslavách.
Na víkendovém Garden Food Festivalu se ve Smetanových sadech představilo sedm desítek vystavovatelů, které doplnily výrobky regionálních farem, množství delikates, produkce velkých a malých pivovarů i nabídka kvalitních tuzemských a zahraničních vín. Kulinářský piknik představil ve Smetanových sadech šéfkukařskou elitu, své umění předvedli i šéfkuchaři Zdeněk Pohlreich i Roman Paulus.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.