Pevnost poznání Univerzity Palackého zve na velkolepou Noc vědců
Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého, zve na Noc vědců. Od páteční 18. hodiny až do půlnoci zpřístupní vědci svá unikátní pracoviště. Návštěvníci se zdarma podívají jak do muzea vědy, tak na několik fakult univerzity, do Botanické zahrady přírodovědecké fakulty či na transfuzní oddělení Fakultní nemocnice.
Akce se ponese v duchu letošního Mezinárodního roku světla a zájemci se mohou těšit na přehlídku víc než 60 popularizačních stánků na několika místech ve městě. Chybět nebudou světelné technologie, prastaré rostliny, roboti, optické efekty nebo odchyt živých netopýrů.
V budově přírodovědecké fakulty bude pro návštěvníky připravených hned dvě desítky popularizačních stánků. Vědci odhalí kouzla biofyziky, organické chemie, optiky či botaniky. Zájemci se díky moderním mikroskopům poučí o půvabných strukturách rostlinného světa a také budou moct sledovat putování LEGO Mindstorms za světelným zdrojem. Za příznivého počasí budou moci pozorovat dalekohledy z terasy fakulty noční oblohu i město. Kousek dál, v areálu Korunní pevnůstky, se k akci připojí Pevnost poznání. Budovu opraveného dělostřeleckého skladu rozzáří laserová světelná show. „Zdarma otevřeme expozici Světlo a tma, kde přijdeme na kloub tomu, jak vzniká světlo. Společně odhalíme, jaké nástrahy ho čekají při cestách prostorem,“ láká na Noc vědců Roman Chvátal z Pevnosti poznání. Zdarma bude otevřena také historická expozice Věda v pevnosti.
Na pedagogické fakultě si návštěvníci vyzkoušejí například futuristické brýle Oculus Rift, které mají sílu dokonale vtáhnout do virtuální reality. Vhod přijdou i rady od tvůrců projektu E bezpečí, který úspěšně zápasí s kyberšikanou a učí zájemce identifikovat falešné facebookové profily. Na cyrilometodějské teologické fakultě zájemci ochutnají vynikající fair trade kávu a čaj, a podpoří tak její producenty z třetího světa. Díky aktivitám studentů olomoucké Vyšší odborné školy sociální navíc zjistí, co přesně znamená rozvojová spolupráce a jaká je vlastně naše role v globálním světě.
Noc vědců je také jediným dnem v roce, kdy nezavírá ani univerzitní botanická zahrada. Právě tady se návštěvníci stanou správnými archeobotaniky, kteří prozkoumají zbytky pradávných rostlin anebo poznají klíčová pravidla nejstarší deskové hry na Zemi.
Tradičně pestrý program nabídne i fakulta tělesné kultury. Poprvé pro veřejnost zpřístupní prostory nového Aplikačního centra Baluo. „Komentované prohlídky se uskuteční každou hodinu. Z kapacitních důvodů bude nezbytné si místo na prohlídce v průběhu večera rezervovat zakoupením lístku za symbolickou korunu na informačním stánku fakulty tělesné kultury,“ řekl Martin Kučera z FTK. Bude i možnost otestovat umělou lezeckou stěnu.
Své pracoviště ukáží také odborníci lékařské fakulty a otevřou unikátní centrum telemedicíny a simulátorů Centesimo. Návštěvníci uvidí různé možnosti moderní medicíny a vyzkouší si i „léčbu pacienta“. Prohlídky budou začínat vždy v celou hodinu od 18.00 do 23.00. Přístupné bude na fakultě i anatomické muzeum.
Noc vědců je projekt Evropské komise a jeho posláním je popularizace vědy a techniky. Má podobu několika stovek festivalů vědy po celé Evropě. V loňském roce se v tuzemsku akce konala na čtyřech desítkách míst a navštívilo ji téměř 35 tisíc lidí.
Kompletní program olomoucké Noci vědců ZDE.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.