Oblohou defilují planety Sluneční soustavy. A padají hvězdy
Výjimečnou planetární přehlídku nabízí milovníkům vesmíru letošní srpnová obloha, na níž se postupně objevuje všech sedm planet Sluneční soustavy. Aktivní jsou už také Perseidy neboli slzy svatého Vavřince.
Nezvykle úplnou šňůru planet lze za příznivé viditelnosti obdivovat pouhým okem nebo pomocí dalekohledu či triedru, a to během celé srpnové noci. „V žádném případě ale nejsou vidět současně,“ upozornil Lukáš Richterek z katedry experimentální fyziky.
Ojedinělá planetární přehlídka začíná večerním soumrakem, kdy se nízko nad západem objevuje Venuše a nad jihozápadním obzorem Saturn. Během noci vrcholí Neptun a Uran a nad ránem je vidět jasný Jupiter a slabší Merkur a Mars. „Podobná situace se opakuje zhruba za pět let, ale vzhledem k poměrům oběžných dob planet nejde o pravidelné opakování po přesně stejné době,“ doplnil Richterek.
Srpnová noční obloha je ideálním obdobím také pro pozorování dalších astronomických úkazů. V polovině srpna vrcholí aktivita nejznámějšího a nejpravidelnějšího meteorického roje Perseidy, lidově nazývaného slzy svatého Vavřince. Podle údajů České astronomické společnosti uvidíme nejvíce padajících hvězd v noci z 12. na 13. srpna přibližně dvě hodiny před západem Měsíce.
Oblohou by mělo v tuto dobu proletět průměrně 40 meteorů za hodinu a předpokládá se, že pozorovací podmínky budou velmi dobré. Při pohledu ze Země budou vylétat jakoby ze zhruba téhož místa oblohy – ze souhvězdí Persea, od nějž je odvozen jejich název.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.