Nový senát univerzity: více než dvě třetiny nováčků
Pouze šest senátorů zůstává v Akademickém senátu Univerzity Palackého i na další tři roky. Takový je výsledek voleb, které do nejvyššího samosprávného orgánu vynesly osmnáct nováčků. Nový senát se poprvé sejde v červnu.
Za pomyslného vítěze voleb by se dala označit Andrea Preissová Krejčí z filozofické fakulty, která se dostala do „velkého senátu“ a zároveň se stala první ombudsmankou v historii univerzity.
„Své zvolení senátorkou velkého senátu univerzity a zároveň i veřejným ochráncem práv studentů filozofické fakulty vnímám jako osudové. Ke zvolení senátorkou jsem nevyvíjela žádnou aktivitu. Vzhledem k tomu, že jsem však získala víc hlasů než mnozí nositelé daleko zvučnějších jmen s letitými senátorskými zkušenostmi, bylo by v tuto chvíli pro mne velmi těžké, kdybych se musela rozhodovat mezi těmito dvěma instituty,“ uvedla Krejčí.
Směrnice děkana o zřízení funkce ombudsmana na filozofické fakultě vylučuje, aby byl ombudsman i senátorem fakulty. Nikde není uvedeno, že se ombudsmanem nemůže stát člen akademického senátu univerzity.
Devět neobhájilo, jeden odstoupil
Voliči z filozofické, ale i přírodovědecké fakulty a fakulty zdravotnických věd vysílají do senátu pouze nováčky. Své mandáty z dosavadních senátorů neobhájili Lubor Kysučan, Marek Jukl, Jana Talašová, Jana Tomsová a Alois Krobot.
Podobně na právnické fakultě neobhájil mandát Jaroslav Sovinský, na lékařské Dagmar Riegrová, na teologické Tomáš Parma a na fakultě tělesné kultury Halina Kotíková. Jediný kandidát, který odstoupil během voleb, byl Kamil Kopecký z pedagogické fakulty. Podle volební komise fakulty k rezignaci vedlo pochybení, kterým se stalo volební shromáždění v době konání voleb.
Mezičlánek – student i pět akademiků
Jediný student, který bude pokračovat v senátorské práci je Josef Kaštil z fakulty tělesné kultury. „Je to velká výzva i zodpovědnost, protože budu jediný student, který bude znát souvislosti a záležitosti, které se řešily doposud. Stává se tak ze mě jakýsi mezičlánek,“ komentoval volební výsledek Kaštil. I do budoucna by se rád věnoval cenové hladině jídel v menze.
V akademickém senátu spolu s ním zůstávají za vyučující Pavel Anzenbacher, Lucia Madleňáková, Aleš Jakubec, Jiří Pospíšil a Jiří Langer.
Každou fakultu zastupují dva akademici a jeden student. Volby do velkého senátu se konaly na každé fakultě v jiném termínu. Začaly 2. dubna a skončily v pátek 11. dubna. Mezi posledními hlasovaly fakulty pedagogická, filozofická a fakulta zdravotnických věd.
Volební účast nebyla zrovna vysoká. Nejvíce voličů přišlo k urnám na přírodovědecké fakultě – 1226, nejméně na lékařské, kde si hlasovací lístek vyzvedlo 301 voličů.
Výsledky jsou zatím předběžné. Lhůta pro případné podání stížnosti na průběh voleb uplyne v pátek 18. dubna. Současnému senátu vyprší mandát na konci května.
Seznam senátorů pro období 2014-2017:
Cyrilometodějská teologická fakulta:
Petra Potměšilová – 74 hlasů
Jiří Pospíšil – 66 hlasů
Lukáš Mocek – 26 hlasů (student)
Filozofická fakulta:
Ladislav Daniel – 136 hlasů
Andrea Preissová Krejčí – 100 hlasů
Jakub Tichý – 189 hlasů (student)
Lékařská fakulta:
Pavel Anzenbacher – 165 hlasů
Jitka Vostálová – 125 hlasů
Viliam Dioszegi – 190 hlasů (student)
Přírodovědecká fakulta:
Irena Smolová – 620 hlasů
Tomáš Opatrný – 356 hlasů
Petr Pavlík – 437 hlasů (student)
Pedagogická fakulta:
Jiří Langer – 372 hlasů
Kateřina Vitásková – 367 hlasů
Lucie Šustková – 359 hlasů (studentka)
Fakulta tělesné kultury:
Aleš Jakubec – 161 hlasů
Zbyněk Janečka – 90 hlasů
Josef Kaštil – 145 hlasů (student)
Právnická fakulta:
Maxim Tomoszek – 393 hlasů
Lucia Madleňáková – 308 hlasů
John Gealfow – 403 hlasů (student)
Fakulta zdravotnických věd:
Anita Můčková – 125 hlasů
Helena Kisvetrová – 113 hlasů
Jan Pauler – 108 hlasů (student)
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.