Nová tržnice? Architektům vadí chybějící plán

Proměna prostoru olomoucké tržnice
Vizualizace: knesl + kynčl architekti
pondělí 16. února 2015, 11:36 - Text: (caf)

Když přijde investor do Olomouce a chce stavět, město na něj není připraveno. Pak se může stát, že místa s velkým potenciálem poničí. S tím se do radnice opřel nový člen zastupitelstva z  hnutí ProOlomouc Pavel Grasse. Informaci přinesl Olomoucký deník.

Lokalita tržnice a bývalého autobusového nádraží je podle opozičního ProOlomouc ukázkovým příkladem. Hnutí reprezentované architekty Pavlem Grassem a Tomášem Pejpkem na něm ilustruje nedostatky, které plánování města chybí.

„Podoba tržnice je dlouhodobě nehotová, přitom je to důležité místo. Kdo kreslil záměr na novou tržnici, vůbec se nestaral, jestli je například potřeba zabývat se propojením Bezručových a Smetanových sadů. A ani nemohl, protože mu to územní plán neukládá,“ vytkl Grasse architektonické studii, kterou si nechala od ateliéru Knesl+Kynčl zpracovat společnost Tržnice Hopa.

Chybí územní studie

Hnutí ale vadí, že na prostor tržnice přitom magistrát nemá pořízené územní studie, tedy podklady, které řeší uspořádání dané lokality a navrhují, kde bude parkování či zeleň. Představitelé opozice proto po městě chtějí, aby zpracovalo podrobnou představu, jak s podobnými prostranstvími nakládat. „Dnes město nemá představu. Nemůže pozitivně ovlivňovat investice. Neví jak, nemá podle čeho,“ dodal Pavel Grasse.

Vedení města se kritice diví. Co je nám vytýkáno, už děláme, brání se. Problematika se nejspíš objeví na březnovém jednání zastupitelstva.

Architekt Jakub Kynčl, který kromě studie tržnice zpracovával s kolegy i nový územní plán Olomouce, nepovažuje pravidla pro veřejná prostranství za špatný nápad. „Nicméně hranice mezi teoretickým fetišem a prospěšným nástrojem může být tenká,“ řekl Deníku Kynčl.

Mezi světy

Ke kritice návrhu tržnice Jakub Kynčl sdělil, že projekt už vytýkané nedostatky obsahuje. Připomněl také průvodní zprávu studie tržnice, kde je místo přirovnáno ke kloubu mezi různými světy. „Svou jasně definovanou a artikulovanou prázdnotou spojuje dvě intenzivně zastavěné struktury historické jádro a nově vznikající čtvrť Šantovka,“ uvedl Kynčl. Spojení podle něj funguje i mezi městskými parky.

S názory ProOlomouc nesouhlasí ani vedení radnice. „Samozřejmě, že město koncepci veřejných prostranství má, ale vzhledem k vyjádřeným názorům asi není taková, jak by si ji kritici představovali,“ reagoval náměstek primátora Aleš Jakubec. Doplnil, že lokality v Olomouci rozpracovávají studie a regulační plány.

„Město systematicky usiluje o to, aby byla stanovena koncepce veřejných prostranství. Všechny územní studie a regulační plány jsou zveřejňovány na stránkách města,“ konstatoval Jakubec. Podotkl, že územních studií má město víc, než kolik podmiňuje územní plán.

Veřejné projednávání investičních záměrů je podle Jakubce závislé i na ochotě investora. Město nemá nástroje, jak ho donutit, snad s výjimkou, pokud se jedná o investice na městském pozemku.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.