Noc vědců otevře univerzitu veřejnosti, letos ve znamení bezpečnosti

Ilustrační foto: Marek Otava
úterý 27. září 2016, 07:58 - Text: Ondřej Martínek

Jaká je role vědy v zajišťování všech druhů bezpečí a bezpečnosti? Letošní Noc vědců se pokusí najít na tyto otázky odpovědi a nabídne řadu nečekaných souvislostí. V pátek 30. září od 18 do 24 hodin nabídne Olomoučanům bohatý program nejen šest z osmi fakult Univerzity Palackého, ale také univerzitní Pevnost poznání, vědeckotechnický park, botanická zahrada nebo Fakultní nemocnice Olomouc.

Noc vědců při olomoucké univerzitě patří vedle Veletrhu vědy a výzkumu k největším populárně-vědeckým akcím v regionu a ani poslední zářijový pátek tomu nebude jinak. „Malí i velcí návštěvníci budou mít opět jedinečnou příležitost navštívit univerzitní prostory po setmění a setkat se zde nejen se skutečnými vědci, ale především s vědou v jejích netradičních podobách,“ přiblížil koncept akce Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy.

Buňky, 3D tisk i videomapping

Letošní program Noci vědců nabídne téměř stovku různých atrakcí – od pokusů a interaktivních prezentací přes rukodílné workshopy a 3D tisk ve Vědeckotechnickém parku až po deskové hry a fair trade občerstvení. „Na filozofické fakultě se kupříkladu návštěvníci v laboratoři psycholingvistiky dozvědí, co spojuje epidemiologa, agenta FBI a úspěšného obchodníka na burze. Lékařská fakulta naopak poodhalí tajemství světa na buněčné úrovni,“ láká na program Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí univerzity.

Nejbohatší program se chystá tradičně na přírodovědecké fakultě a na fakultě pedagogické. V její budově na Žižkové náměstí si budou moci děti udělat vlastní lampion, okrasnou tužku či svíčku. Dozvědí se ale i o tom, jak se chovat bezpečně na internetu nebo jak funguje parní stroj. „Na přírodovědecké fakultě připravíme nejen klasické pokusy z fyziky, chemie či biologie, ale i program představující například pocitové mapy, bezpečnou komunikaci nebo svět nanomateriálů,“ říká Martina Šaradínová a dodává: „U příležitosti zahájení Evropského festivalu ptactva 2016, který v Olomouci pokračuje o týden později, nabídneme nově i venkovní aktivity a neformální povídání o nebezpečích, která číhají na ptáky vinou lidských aktivit.“ Neméně atraktivní program chystá Pevnost poznání, která nabídne superlupy nebo tematický videomapping na fasádu budovy. A dojde i na sovy a netopýry v areálu Korunní pevnůstky.

(Ne)bezpečné chilli papričky a cesta kolem světa

Mimořádně nebezpečný program připravuje i Botanická zahrada přírodovědecké fakulty, kde se budou moci návštěvníci seznámit s těmi nejpálivějšími chilli papričkami. Zjistí zde ale také, jak bezpečné jsou dnešní potraviny nebo kam se ukrýt do bezpečí zazní-li sirény. Cyrilometodějská teologická fakulta nabídne fair trade občerstvení i pohled do různých kultur a jejich zvyklostí. Neředín a tamější fakulta tělesné kultury naopak přiblíží v novém Aplikačním centru BALUO pravidla toho, jak se správně a bezpečně hýbat. Své prostory v neposlední řadě otevře v rámci Noci vědců i Fakultní nemocnice Olomouc, kde bude pro příchozí připraven pohled do zákulisí Transfuzního oddělení.

Více o programu ZDE.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.