Nobelovy ceny - bez české účasti
Dnes byly ve Stockholmu a Oslu předány Nobelovy ceny. V Česku byl mediálně nejsledovanější ceremoniál v Norsku, kde při ocenění Evropské unie za mír ostentativně chyběl dosluhující prezident Václav Klaus. Evropská unie dostala cenu za šíření míru a demokracie v Evropě a za její dlouhodobou roli při sjednocování evropského kontinentu.
Olomouc, jako mekka výzkumu, sledovala ale hlavně ceny udělené za fyziku. Dostali ji vědci Serge Haroche i David Wineland za celoživotní bádání v oblasti atomové a kvantové optiky. „Oba laureáti svými objevy významně přispěli k rozvoji metod přípravy speciálních kvantových stavů světla a atomů a metod měření časového vývoje těchto kvantových stavů. Jejich výsledky najdou uplatnění v protokolech pro kvantové zpracování informace nebo při studiu velmi slabých efektů předpovězených Einsteinovou teorií gravitace,“ vysvětlil docent Jan Soubusta ze Společné laboratoře optiky.
Serge Haroche z Collège de France v Paříži se věnoval přípravě a studiu speciálních stavů světla uzavřeného v mikrorezonátoru. David Wineland z NIST (Národní institut standardů a technologie) v Coloradu studoval stavy jednotlivých atomů, které jsou zachycené v optické pasti a chlazené na nízké teploty.
„Oba pánové při své experimentální práci využívají velmi sofistikované experimentální vybavení. Pro odstínění vlivu okolního prostředí na sledovaný systém je třeba aparaturu chladit na teploty blízko absolutní nuly. V aparaturách jsou využívány precizní laserové systémy s velmi přesnou stabilizací frekvence i časové délky generovaných pulsů. Tyto experimenty mají dnes značně daleko k aplikacím, ale jejich význam pro obohacení našich vědomostí o fungování mikrosvěta je nesporný,“ uvedl Soubusta.
Nobelovu cenu za chemii získali Američané Robert Lefkowitz a Brian Kobilka za přelomové objevy v oblasti buněčné chemie. Zejména výzkum proteinových receptorů.
Nobelovu cenu za lékařství dostali John Gurdon z Velké Británie a Japonec Shinya Yamanaka za buněčný výzkum, který otvírá cestu k možné regeneraci poškozených orgánů, nebo k jejich nahrazení novými, které vzniknou na základě původních pacientových buněk.
Dalšími laureáti Nobelovy ceny za rok 2012 byl američtí ekonomové Alvin Roth a Lloyd Shapley za teorii stabilních tržních alokací a praktické návrhy optimální podoby trhů.
Nobelovu cenu za literaturu získal čínský autor Mo Jen mísící lidové příběhy, dějiny a současnost.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.
