Náladu v české společnosti mapují brněnští psychologové
Do konce listopadu se mohou Češi zapojit do mezinárodního výzkumu Naděje. Ten má za úkol zmapovat, jaká nálada aktuálně převažuje ve společnosti, do čeho lidé vkládají své naděje a co zvyšuje jejich životní pohodu a pocit štěstí.
V České republice výzkum provádí Psychologický ústav Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Probíhá formou vyplnění anonymního online dotazníku a je otevřený všem zájemcům. První výsledky výzkumu vědci zveřejní již v prosinci.
Výzkum, který se letos koná v Česku už potřetí, reaguje i na témata, která aktuálně hýbou společností. I z toho důvodu se nyní zaměřuje také na zjištění postoje k imigrantům. „Z našich předchozích výsledků vyplývá, že mezi nejvíce spokojené osoby patří ti, kteří se angažují v nějaké formě dobročinných aktivit. Zajímá nás tedy nyní, zda a nakolik souvisí altruismus a pomáhající chování s nadějí a s naším osobním rozvojem a zda se promítne i do postoje k přistěhovalcům,“ uvedla garantka výzkumu Alena Slezáčková.
Z loňského dotazování mimo jiné vyplynulo, že obyvatelé České republiky hodnotili svoje vyhlídky a očekávání v osobním životě pro další rok spíše optimisticky. Osobní přání směřovali především do oblasti šťastného partnerství a rodiny a také do vlastního zdraví.
Nejspokojenějším národem jsou podle loňského výzkumu Švýcaři. Nejvyšší míru depresivity uváděli Francouzi a jako nejvíce pesimističtí se projevili Němci. „Češi se ukázali v porovnání se jmenovanými zeměmi jako nejvíce vděční a měli také nejvyšší úroveň smysluplnosti života. Pro všechny sledované země platí, že lidé, kteří jsou schopní i přes různá úskalí udržet si pozitivní pohled do budoucnosti, a při pohledu do minulosti ocenit to dobré, čeho se jim dostalo, jsou spokojenější a zdravější,“ doplnila Slezáčková.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.