Nadační fond Univerzity Palackého podpoří dalších deset talentovaných studentů
Deset studentů získá letos podporu pro svá vědecká bádání od Nadačního fondu Univerzity Palackého. Desítka úspěšných se prosadila mezi více než čtyřiceti žadateli o podporu. Nadační fond, který funguje druhým rokem, rozdělí mezi studenty osm set tisíc korun.
Nadační fond UP vznikl v roce 2015 a je jediný svého druhu v České republice. Snaží se vytvářet příznivé podmínky pro podporu významných vědecko-výzkumných a uměleckých projektů talentovaných studentů UP. Nevynechává ani podporu studentů se zdravotním či sociálním znevýhodněním a zahraničních studentů, kteří působí na univerzitě. Loni podpořil jedenáct mladých vědců, mezi které rozdělil osm set tisíc korun.
Partnerství s Českou spořitelnou
Peníze získal Nadační fond díky partnerství s Českou spořitelnou, která s ním spolupracuje i letos. „Myšlenka nadačního fondu je sice v podmínkách ČR ojedinělá, ale v celé řadě renomovaných zahraničních univerzit je běžná a dlouhodobě vyzkoušená. Podle mne se jedná o velmi přínosnou platformu pro spolupráci univerzity a firemního světa. Velmi dobrým počinem je zapojení úspěšných a celosvětově uznávaných absolventů UP do podpory a zviditelňování Nadačního fondu. Podpora zajímavých, jedinečných vědecko-výzkumných či uměleckých projektů talentovaných studentů je nespornou investicí do budoucnosti nejen jich samotných a univerzity, ale i celého olomouckého regionu. To je přesně ten společenský přesah, který je velmi cenný a potřebný,“ řekl Pavel Jörka, ředitel regionálního korporátního centra České spořitelny v Olomouci.
Umění komunikace
Každý student může na svůj projekt získat až 200 tisíc korun. Výše příspěvků, o níž rozhoduje Správní rada NF, se odvíjí nejen podle typu výzkumu, jeho náročnosti nebo mezinárodního přesahu, ale také podle schopnosti studenta svou práci a její výstupy srozumitelně vysvětlit.
V rámci letošního ročníku festivalu AFO, tak například někteří z nich představili své projekty publiku. Museli se přitom vyrovnat s tzv. formou PechaKucha. Ta spočívá v tom, že na svou prezentaci má každý možnost využít jen dvacet obrázků, přičemž na vysvětlení každého z nich má dvacet vteřin. Publikum v Kapli Božího Těla tak vidělo skutečnou popularizaci vědy, všichni studenti se snažili své vědecké projekty vysvětlit srozumitelně, často i s vtipem.
„Nadační fond si za cíl klade také vytvářet příležitosti, kdy se mladí vědci učí popularizovat své projekty. Spolupráce s AFO takovou šanci přinesla, a ačkoliv není formát PechaKucha snadný, všichni studenti se s ním vypořádali skvěle. Koho by nezajímal příběh o tom, že voda hoří, že všichni mohou mít vlastní urychlovač částic nebo že lingvista může systémově podporovat export do Číny,“ uvedla Dita Palaščáková, koordinátorka Nadačního fondu UP.
Podporu má věda i umění
Studenti se o Nadační fond zajímají. „Celkem bylo letos přihlášeno 43 projektů. O podporu se ucházeli studenti většiny fakult, žadatele jsme neměli pouze z práv a z fakulty zdravotnických věd,“ vysvětlila Dita Palaščáková.
Ti, které fond podpořil v prvním roce své existence, využili peníze většinou na pobyt na zahraniční univerzitě, ve vědeckém centru nebo na letenky.
Nadační fond UP letos nově avizoval i podporu uměleckých projektů. Příspěvek tak například získala doktorandka pedagogické fakulty Marie Meixnerová, která chce zmapovat tvorbu olomouckých konceptuálních umělců.
Student může dokonce podporu získat opakovaně. To je případ Jaroslavy Geletičové z přírodovědecké fakulty, která byla úspěšná loni i letos. Stačí mít dobrý projekt a umět ho obhájit.
„Jsem moc rád, že Nadační fond Univerzity Palackého mohl i letos díky České spořitelně financovat výzkum studentů naší univerzity. Komise velmi pečlivě vybírala projekty, které přesvědčily svou kvalitou, ale i originálností a aplikačním potenciálem. Výběr byl těžký, protože kvalitně byl připraven téměř každý projektový návrh. Pro mne osobně je důležitá originalita projektu a míra zanícení pro vědu, která se z návrhu projektu dá často vyčíst," řekl rektor Jaroslav Miller, který je předsedou Správní rady NF UP.
Nadační fond Univerzity Palackého se může pochlubit i úspěchem. České centrum fundraisingu ho vybralo do speciálního půlročního programu tzv. fundraisingového akcelerátoru FRIN, v němž vybraným týmům nabízí vzdělávání a mentory pro tvorbu fundraisingových kampaní. „V rámci programu chceme vytvořit a pilotně otestovat chystanou kampaň Daruj příležitost, kterou zaměříme na některé skupiny absolventů UP. Od spolupráce se zkušenými mentory si slibujeme větší efektivitu kampaně,“ dodala Dita Palaščáková.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.