Mozek vidí naučená slova jako obrázky
Když si člověk přečte známé slovo, jeho mozek si představí obrázek, ne skupinu písmen, které je potřeba zpracovat. S poznatkem přišli vědci z lékařského centra Georgetown University ve Spojených státech amerických.
Mozek je tak podle odborníků schopný učit se slova rychle z toho důvodu, že neurony reagují na celé slovo, ne na jeho části. „Ačkoliv to někteří odborníci v minulosti tvrdili, tak slova nerozeznáváme tím způsobem, že bychom si je rychle vyhláskovali nebo tak, že bychom identifikovali jejich jednotlivé části. Naopak, neurony nám připomenou, jak celé slovo vypadá. V podstatě tedy používají něco jako vizuální slovník,“ vysvětlil princip učení slov Maximilian Riesenhuber, který studii vedl.
Podle Riesenhubera je zjištění podstatné nejen kvůli tomu, že se podařilo odhalit další z mnoha procesů, odehrávajících se v mozku, ale také proto, že se díky němu bude dát snáze pomoci lidem, kteří trpí problémy se čtením. „Lidé, kteří nejsou schopní naučit se slovo fonetickým hláskováním, by si je mohli snáze zapamatovat metodou vizuálního učení,“ dodal výzkumník. Lidský mozek totiž podle něj nereaguje při učení slov na to, jak slova zní, ale na to, jak vypadají písmena daného slova dohromady.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.