Mezinárodní studentský workshop Judaism and Jewish Studies in the Modern World: The Students‘ Voice

pátek 13. září 2013, 11:09 - Text: Lenka Uličná

Centrum judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových uspořádalo loni v listopadu v rámci ESF projektu Otevřená judaistika mezinárodní symposium Judaistika v moderním světě / Judaism and Jewish Studies in the Modern World.

Letos 8.–10. září na ni navázal mezinárodní studentský workshop nazvaný Judaism and Jewish Studies in the Modern World: The Students‘ Voice, který potvrdil, že olomoucká judaistika je vskutku otevřená, v tomto případě studentům a mladým badatelům ze střední Evropy. Na workshopu představili svou práci studenti pěti zemí, vedle České a Slovenské republiky přijeli přednášející z Rakouska, Maďarska a tří polských univerzit.

Zazněly přednášky o výzkumu hebrejských fragmentů (Magdaléna Jánošíková), o židovských manufakturách v New Yorku na přelomu 19. a 20. století (Magdalena Matłoka) a o moravských židovských ceších (Miroslav Dyrčík). V dalším bloku se diskutovalo o maďarských Židech v Itálii před druhou světovou válkou (Ágnes Katalin Kelemen), o Základních zákonech Izraele jakožto alternativě pro ústavu (Sára Valachová) a o polsko–židovských vztazích Vilně na počátku 20. let 20. století (Aleksandra Imiłowska). Další dva příspěvky se věnovaly židovským periodikům. Rodinnými vztahy, jak je prezentoval Dr. Bloch’s Österreichischer Wochenschrift během první světové války, se zabývá Britta Wedam, zatímco Magdaléna Stárková představila československý časopis židovské mládeže Jaldut. Stranou nezůstalo ani výtvarné umění: Agnieszka Dulęba se pokusila sestavit celistvý obraz života a díla polského židovského malíře Jonasze Sterna. V závěrečném příspěvku pak ukázal Zbyněk Tarant proměny užití výrazu holocaust v několika jazycích. Jako velmi přínosné hodnotili účastníci konference obsáhlé komentáře, které k jednotlivým příspěvkům připravili olomoučtí pedagogové Louise Hecht, Marie Crhová, Marie Krappmann a jejich pražský kolega Pavel Sládek.

Mezinárodní studentský judaistický workshop byl již čtvrtý v řadě studentských konferencí pořádaných olomouckým Centrem. Letošní ročník byl jednou z možných odpovědí na otázku po možné spolupráci judaistických institucí ve středoevropském geokulturním prostoru, která na loňském teoretickém sympoziu zazněla.
Mladým vědcům přejeme radost z výzkumu a odpovídající společenské ohodnocení. Be-haclacha!


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.