Lucidní snílci mají v reálném životě větší přehled
Lucidní snílci, tedy lidé, kteří si uvědomují, že sní, se v běžném životě vyrovnávají s problémy lépe než ti, kteří si snění uvědomí až po probuzení. S novým zjištěním přišli odborníci z britské univerzity v Lincolnu.
Konceptem lucidního snění se zabýval i film Počátek z roku 2010, kde byli lidé schopní rozpoznat ve svých snech nesoulad. Podle odborníků je to možné i mimo filmové plátno, někteří lidé mají totiž vyšší schopnost snům porozumět. Tato dovednost se údajně dá aplikovat i v reálu, kdy se stává jedním z předpokladů pro efektivnější hledání skrytých spojení nebo neslučitelností.
„Když lidé chtějí svůj sen řešit, musí se nejdříve dostat za jeho realitu a uvědomit si, že sní. Schopnost řešit problémy pak mohou aplikovat i v případě, kdy musí v reálu řešit složitější záležitost,“ vysvětlil Patrick Bourke, který na studii spolupracoval.
Odborníci zkoumali 68 účastníků ve věku od 18 do 25 let, kteří zaznamenali určité úrovně lucidního snění. Někteří je nezažili nikdy, další je prožívali pravidelně několikrát za měsíc. Participanti měli vyřešit třicet problémů, které obsahovaly tři hlavní slova a jedno slovo doplňující. Každé ze tří slov se dalo kombinovat s doplňujícím, a dalo se tak vytvořit slovo nové. Ke slovům písek, míle a věk například odborníci přidali jako doplněk slovo kámen.
Výsledky ukázaly, že lucidní snílci vyřešili o dvacet pět procent problémů více než ti ostatní. „Nejsme si jistí, proč jsou někteří lidé v lucidním snění lepší než ti ostatní, tato dovednost se ale dá naučit. Například si v průběhu dne můžete říci, jestli to, co se právě děje, se vám zdá nebo ne. Pokud si z této otázky uděláte zvyk, může se později přesunout i do vašeho snění,“ vysvětlila Hannah Shawová, která se výzkumu zúčastnila v rámci své bakalářské práce.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.