Literární soutěž Univerzity Palackého ovládli studenti filozofické fakulty

Cenu za první místo v kategorii poezie získala studentka filozofické fakulty Kristýna Hájková.
Fotogalerie Velena Mazochová
středa 11. května 2016, 12:24 - Text: Velena Mazochová

Rekordních 125 prací posuzovala odborná porota letošní Literární soutěže pro studenty Univerzity Palackého. Ačkoli své práce přihlásili autoři napříč celou univerzitou, všechna hlavní ocenění získali studenti filozofické fakulty.

O letošních laureátech rozhodovala odborná komise složená z odborníků z filozofické fakulty. Jana Vrajová, Radek Malý a Michal Sýkora posuzovali celkem 46 prozaických prací, 60 textů mladých básníků a 19 fejetonů. Nejsnadnější výběr měli  v kategorii próza.

„Na povídkách, které se nám líbily, jsme se velmi rychle shodli. Bylo vidět, že autoři mají něco načteno, že o tom přemýšlejí. Za jejich texty byla zřejmá i nějaká životní zkušenost, osobní prožitek, který dokázali umělecky zpracovat,“ uvedl literární teoretik, spisovatel a pedagog Michal Sýkora z katedry divadelních a filmových studií.

Nejlépe si podle poroty vedla posluchačka filmové vědy a žurnalistiky Anna Hrbáčková, která zvítězila s textem „Májový saso“ s podtitulem „O veganech a lidech“. „Povídka od nás vyžadovala silnou čtenářskou spoluúčast, protože je to text na hranici experimentu, ale ocenili jsme, že není samoúčelný. Autorka ví, co chce napsat a mně osobně se to melancholické vyprávění o marném pokusu o útěk velmi líbilo,“ dodal Michal Sýkora.

V tradičně nejobsazovanější kategorii poezie vybírala porota z velmi různorodých příspěvků. Nejvyšší ocenění získaly texty Kristýny Hájkové, studentky dvouoborové kombinace kulturní antropologie a filozofie. „Poezie se vyznačuje volností ve volbě žánru i jazyka. Sešly se básně rýmované, ve volném verši i v próze, inspirace od villonské balady až po beatniky. Bylo z čeho vybírat. Nakonec zvítězila poezie, která nás nejvíc oslovila,“ uvedl Radek Malý, překladatel, básník, spisovatel a člen katedry bohemistiky.

První tři místa zůstala letos naopak neobsazena při výběru nejlepšího fejetonu, který před třemi lety nahradil kategorii drama. „Ta ale nebyla dostatečně obesílaná, ani úspěšná. Podobně je to, bohužel, nyní i s fejetonem,“ vysvětlila Jana Vrajová z katedry bohemistiky. Čestné uznání si odnesla studentka pedagogické fakulty Hana Knopfová. „Znamená to, že do budoucna má autorka potenciál, aby psala dál. Těšíme se,“ zdůraznila Jana Vrajová.

Vítězům letošního ročníku blahopřál i rektor Jaroslav Miller, který potvrdil snahu univerzity rozvíjet literární talent svých studentů. „Univerzity v této zemi věnují hodně pozornosti výuce a vědě, méně ale mluvíme o tak úžasném procesu, jakým je proces umělecký. To, že pěstujeme umění, a nejen literární, ukazuje, že jsme kreativní a flexibilní a jsem si absolutně jist, že o budoucnosti tohoto světa nerozhodnou nové technologie, ale naše kreativita a schopnost přizpůsobit se novým podmínkám. Jsem proto moc rád, že na univerzitě literární soutěž pořádáme,“ uvedl rektor.

K včerejšímu slavnostnímu vyhlášení výsledků se sešla většina letošních soutěžících, kteří tak zcela zaplnili Divadelní sál Uměleckého centra UP. Tvůrčí atmosféru setkání umocnila krátká vystoupení olomoucké improvizační skupiny O.LI.V.Y.

Literární soutěž Univerzity Palackého každoročně vyhlašuje rektor univerzity. Účastnit se jí mohou všichni studenti prezenčního bakalářského a magisterského studia všech fakult. Je spojena s finančními odměnami 2 000, 1 500 a 1 000 korun za první, druhé a třetí místo. Letos se uskutečnila po dvaadvacáté.

Vítězná práce v kategorii Próza ZDE

Vítězná práce v kategorii Poezie ZDE

Práce oceněná čestným uznáním v kategorii Fejeton ZDE


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.