Komiksoví Strážci poznání přibližují vědu dětem i teenagerům

Komiksoví hrdinové zavedou děti do světa vědy.
Repro: Žurnál UP
čtvrtek 22. září 2016, 08:02 - Text: Ondřej Čížek

Na půdě univerzitního muzea vědy Pevnost poznání vznikla komiksová hra Strážci poznání. Děti se díky ní seznámí nejen s novým vědeckým týmem superhrdinů, ale také s progresivním výzkumem na Univerzitě Palackého. Součástí populárně-naučného projektu ve vizuálním provedení animátorky Jany Růžičkové je i dramatický kroužek, tzv. vědecký dramaťák, který z malých tvůrců učiní autory a herce divadelní verze neohrožených Strážců poznání.

Interaktivní hra má podobu dvacetistránkového průvodce a obsahuje vtipnou sérii úkolů, které rozvíjejí příběh Strážců poznání, zároveň se ale všechny logické hádanky a kvízy přirozeně vážou k expozicím muzea vědy. Děti se mohou těšit na pětičlennou skupinu, do níž patří moudrá sova Woobi, geniální kočka Felis, vynalézavá krysa Rody, mocný čolek Tritus a nebojácná liška Eli. Každý ze Strážců, svým charakterem a činnostmi, představuje danou expozici muzea. Každý z nich je symbolem vědy a poznání. Za jejich vizuálním zpracováním stojí mladá výtvarnice a doktorandka na katedře zoologie Jana Růžičková.

„Studium zoologie je pro mě nevyčerpatelnou studnicí inspirace, ať už jde o zážitky z terénu anebo jen krajinu viděnou někde na exkurzi. Když například honíte po lese střevlíka s vysílačkou, vytahujete ptáky ze sítí nebo se uprostřed noci brodíte rybníkem a UV baterkou hledáte spící vážky, máte vždy silné nutkání takové situace napasovat do komiksu. Ačkoli jsou Strážci poznání teprve na svém počátku, myslím, že zoologické znalosti a zážitky mi při jejich tvorbě poslouží víc než dobře,“ říká autorka vizuální identity Jana Růžičková, která má s komiksovou tvorbou bohaté zkušenosti – jako autorka totiž stojí za online komiksem Biotopia ze světa kočkovitých pardanů.

Dobrodružná cesta za poznáním se nevztahuje pouze k bohatému komiksovému průvodci, děti si v pokladně Pevnosti poznání mohou zdarma vyzvednout originální omalovánku, zakoupit komiksový plakát, tričko, batoh anebo se nechat vyfotit u nepřehlédnutelné foto stěny. Programové menu Pevnosti poznání nabízí také zapojení do dramatického kroužku, který děti skrze kreativní aktivity dovede k tvorbě vlastní divadelní hry na motivy Strážců.

„Komiks dokáže nést mnohovrstevné sdělení – včetně komplexního příběhu, emocí a ponaučení – mnohdy lépe než většina jiných formátů, obzvláště těch pro mladší věkové skupiny. V rámci Strážců poznání také plánujeme komiksy pro starší teenagery i mnohem temnější variantu pro dospělé. Strážci pro nás budou jedním z prostředků vědecké osvěty, ale i popularizace špičkové vědy na naší univerzitě,“ přibližuje programový ředitel Pevnosti poznání Jakub Ráliš dlouhodobý projekt, který by postupem času měl z komiksového prostředí zasáhnout i další média.    


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.