Jihoafrická velvyslankyně zavítala do Olomouce za rektorem i krajany
Studentská výměna a vědecká spolupráce s jihoafrickými vysokými školami byla dnes hlavním tématem hovoru rektora Jaroslava Millera s velvyslankyní Jižní Afriky Franki Verweyové, která zavítala poprvé do Olomouce.
„Spolupráce s Jižní Afrikou je méně intenzivní než s evropskými univerzitami, což je logické,“ poznamenal rektor Miller. Jak dodal, na olomoucké univerzitě je ale několik jihoafrických studentů a jedna akademická pracovnice. „Katedra rozvojových studií spolupracuje s University of Cape Town. U nás studují dva jihoafričtí stipendisté,“ upřesnil Miller.
Velvyslankyně potvrdila, že je z Olomouce unešená. „Je to nádherné město a na univerzita má skvělou atmosféru,“ uvedla. Ocenila i to, že s rektorem našla společnou řeč. „Oba máme rádi historii, pan rektor je ale větší odborník,“ řekla diplomaticky velvyslankyně.
Oba jihoafričtí studenti se s ambasadorkou Verweyovou nakonec neformálně setkali na nádvoří Konviktu u kávy. Společnost doplňovala Lianne Barnardová z katedry nederlandistiky a prorektor Vít Zouhar. Hovořilo se o rozdílnostech studia, ubytování zahraničních studentů v Neředíně, ale i mírné zimě.
Posluchač humanitárních a rozvojových studií Floyd Sekgobela z provincie Limpopo dnes velvyslankyni řekl, že by chtěl po návratu domů přispět svými znalostmi především v oblasti potravinové bezpečnosti.
Jeho spolužačka Xanani Baloyiová přiznala, že se na dnešek těšila. „Protože sama chci jednou pracovat v diplomatických službách jihoafrického ministerstva zahraničí,“ vysvětlila. Tvrdila, že příležitost k výměně názorů s velvyslankyní vlastní země je to pro ni dobrou zkušeností.
Jihoafrická velvyslankyně Franki Verweyová je v úřadu od roku 2013.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.