Interaktivní výstava v křelovském Fortu XVII seznamuje s historií kinematografie
Optické hračky, promítací přístroje z 19. a konce 20. století, projekce historických snímků i tvořivou dílnu nabízí unikátní výstava Měsíc kinematografie v křelovském muzeu fortové pevnosti. Návštěvníci se zároveň seznámí se způsobem zachycení obrazu a vznikem prvních filmů.
„Smyslem výstavy je představit návštěvníkům vývoj filmu, vysvětlit, jak se ze staticky promítaného obrázku stává hraný film. Chceme divákům představit také vývoj promítacích přístrojů a multimédií,“ řekl Tomáš Hampl ze studia Bez Kliky. Podotkl, že většina exponátů pochází ze soukromé sbírky.
První část expozice nabízí návštěvníkům informace o počátcích kinematografie. Patří k nim legendární laterna magica, předchůdce projektorů, pomocí níž si zájemci prohlédnou vzácné, ručně kolorované obrázky z 19. století. Mohou také rozpohybovat první film od anglického fotografa a vynálezce Eduarda Muybridgeho a zaznamenat obraz pomocí předchůdce fotoaparátu - camerou obscurou. V druhé části výstavy jsou pro návštěvníky připraveny projektory z 20. století.
„V závěru expozice se diváci mohou usadit do dřevěných sklápěcích lavic a během krátkých ukázek prvních filmů vychutnat atmosféru klasického kina. Uvidí například první veřejně promítaný film bratrů Lumiérů, první akční film Thomase Alvy Edisona či první horor Jamese Searle Dawleye,“ dodal Hampl.
Výstavu připravilo studio Bez Kliky ve spolupráci s Fortem XVII a katedrou divadelních a filmových studií filozofické fakulty. Expozice je přístupná do konce srpna.
Bližší informace ZDE.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.