Informace o stážích Erasmus+ podává nový portál

Repro: Žurnál UP
sobota 12. dubna 2014, 12:10 - Text: Martina Šaradínová

O podmínkách zahraničních stáží financovaných z programu Erasmus+ informuje nový portál Stážujeme.cz. Studenti se na něm dozvědí, kdo, kam a na jak dlouho může na zahraniční praxe vyrazit. Spolu s webem spustilo Zastoupení Evropské komise v ČR také facebookovou stránku.

„Zatímco na portálu Stážujeme.cz zájemci zjistí základní informace o stážích, na facebookové stránce se mohou spojit se současnými účastníky a absolventy, poprosit je o radu nebo se nechat inspirovat, kam vyrazit. A inspirace by mělo být hodně. Facebooková stránka totiž ožije především nejrůznějšími zážitky lidí, kteří na pracovní stáži již byli nebo právě jsou,“ uvedl mediální zástupce portálu Václav Baženov.

Účastníci stáží mohou své postřehy zaslat jako příspěvek do soutěže a vyhrát tak iPhone nebo víkendový pobyt v Evropě dle vlastního výběru. Zážitky lze sdělovat formou textu, fotografie, videa nebo zvukového záznamu. O tom, který příspěvek získá hlavní cenu, rozhodnou hlasováním návštěvníci portálu.

Za pracovní stáž programu Erasmus+ se považuje několikadenní až několikaměsíční pracovní pobyt ve vybrané firmě v jedné z programových zemí. Účelem je zvýšit svou kvalifikaci a atraktivitu na pracovním trhu. Proto bývají stáže převážně neplacené, nicméně stážista dostává po dobu pobytu příspěvek na zvýšené životní náklady v zahraničí od Evropské unie. Procvičit a zlepšit své jazykové dovednosti, poznat odlišnou kulturu a pracovní návyky a zvýšit svou kvalifikaci mohou na stážích jak učni a žáci středních a vyšších odborných škol a vysokoškolští studenti, tak absolventi a pracovníci s mládeží a ve vzdělávání.

Vloni absolvovalo díky projektu Erasmus zahraniční pobyt celkem 769 studentů Univerzity Palackého, z toho bylo 111 pracovních stáží. Univerzita naopak uvítala 333 zahraničních studentů, sedm jich přijelo na praktickou stáž. 

Erasmus+, sedmiletý program pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport, navazuje od ledna 2014 na dlouholetou tradici programů Comenius, Erasmus, Erasmus Mundus, Leonardo da Vinci, Grundtvig a Mládež v akci.

Finanční podporu na studium, stáž, práci či dobrovolnickou činnost v zahraničí mohou získat čtyři miliony osob, z toho dva miliony vysokoškolských studentů a 800 tisíc učitelů základních a vysokých škol, mistrů a vychovatelů a pracovníků s mládeží a přes 500 tisíc lidí, kteří vycestují do zahraničí na výměnu mladých či jako dobrovolníci. V programu je na to vyčleněno 14,7 miliardy eur, což je o 40 procent více než u původních programů.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.