Halík přivezl víru, naději a lásku
Plné aule přednášel dnes kněz, teolog a sociolog Tomáš Halík. Vystoupení s názvem Křesťanství po náboženství bylo spojeno s jeho poslední knihou Chci, abys byl.
„Je to provokativní název, který má vést k zamyšlení,“ připustil profesor Halík, někdejší člen Vědecké rady Univerzity Palackého. Podle něj v naší době končí podoba náboženství, jaká se ustavila na počátku novověku.
„V dnešní postmoderní době se otevírá trochu jiná situace a já chci ukázat, že sám pojem náboženství v dějinách měnil význam a zaujímá různé sociálně-kulturní role, někdy integrativní, jindy interpretativní,“ řekl Halík.
Nekončí podle něj ale víra, naděje a láska. „Hledají svůj nový kontext. I já se snažím nově interpretovat tyto tři velké křesťanské ctnosti. Víra je víc než ideologie. Naději odlišuji od optimismu, což je naivní představa, že věci půjdou stále k lepšímu, kdežto naděje je síla vytrvat i tam, kde se situace stává složitější. A láska není jen emoce, ale sebepřekročení člověka, pro kterého je někdo jiný důležitější než on sám,“ objasnil Halík.
Přestože šlo o novou podobu přednášky, situace náboženství v dnešním světě je Halíkovo obvyklé téma. Poslechnout si jej přišli i studenti přírodovědy a pedagogiky Jan Podešva a Adam Hradil. „Ztotožňujeme se s jeho názory, chtěli jsme jej vidět také na živo, poznat osobně,“ uvedli studenti.
„Olomouc považuji za nejvhodnější studentské město v naší zemi, je mi blízká. Snažím se sem přijet alespoň jednou do roka i přes povinnosti na pražské univerzitě a ve farnosti,“ podotkl Halík.
Nyní má před sebou tři přednášky v Německu a několik v USA.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.