Funkce lidského imunitního systému se mění v závislosti na ročním období
Vědci už delší dobu vědí o sezónních změnách v průběhu určitých typů onemocnění, až dosud je ovšem nedali do souvislosti s fungováním genů v lidském těle. To se podle studie odborníků z univerzity v britském Cambridge mění v závislosti na ročních obdobích.
Kardiovaskulární onemocnění, autoimunitní nemoci jako cukrovka a skleróza či psychická onemocnění patří k těm neduhům, které se v průběhu roku střídavě zhoršují a zlepšují. Vědci zjistili, že se tak děje v závislosti na zvýšené či snížené funkci genů, které vliv těchto onemocnění na lidské tělo ovlivňují. Některé geny jsou aktivnější v zimě, některé zase v létě, různá roční období mají navíc také vliv na imunitní buňky či složení krve nebo tuku v těle.
„Naše zjištění jsou sice překvapivá, ovšem na druhé straně pochopitelná. Díky výzkumu jsme zjistili, proč se tolik onemocnění v zimě zhoršuje,“ vysvětlil John Todd, který studii mezinárodního týmu odborníků vedl. Zajímavé je podle něj také to, že pacienti na severní a jižní polokouli vykazovali ve stejných ročních obdobích přesně opačné příznaky nemocí, sezónní změny navíc vůbec neovlivňovaly pacienty z Islandu. Odborníci mimo jiné také zjistili, že změny období mají vliv i na některé druhy očkování, které tak mohou být v zimě efektivnější.
Výsledky studie budou mít podle Todda vliv zejména na výzkumy cukrovky prvního typu, v plánu jsou i průzkumy dalších onemocnění.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.