Flegr hledá dobrovolníky jako pokusné králíky. Na výzkum toxoplazmózy
Asi třetina Čechů trpí toxoplazmózou. Způsobuje ho prvok Toxoplasma gondii, který člověka nejčastěji napadá při konzumaci syrového masa, neumyté kořenové zeleniny nebo po kontaktu s infikovaným kočičím trusem. Jak přesně nakažené jedince tento prvok ovlivňuje, zkoumá se svým týmem profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
„V současnosti se zaměřujeme na vztah mezi toxoplazmózou a depresí. A právě do těchto studií se mohou zájemci zapojit prostřednictvím webové i facebookové stránky Pokusní králíci,“ uvedl Flegr.
Součástí aktuálního výzkumu se může stát každý. Podmínkou je registrace a vyplnění několika dotazníků na internetových stránkách pokusnikralici.cz. Klíčový je odběr krve, který probíhá na půdě přírodovědecké fakulty 11. a 12. listopadu. Dobrovolníci se tedy dozvědí, jestli se v jejich těle prvok nachází a navíc zjistí svůj Rh faktor.
„Odběry provádí lékař, se kterým pravidelně spolupracujeme. Jde to raz dva. Během volné chvíle je pak jen potřeba vyplnit na internetu různé psychologické a epidemiologické testy, abychom mohli s výsledky testování dále pracovat ve výzkumu. Poté dobrovolníkům sdělíme výsledky krevních odběrů,“ popsal průběh testování Flegr. Dobrovolníci se pak mohou zúčastnit i dalších pokusů.
Vědci z Univerzity Karlovy své výsledky průběžně uveřejňují v mezinárodních vědeckých časopisech. Již se jim podařilo prokázat, že toxoplazmóza zvyšuje hladinu testosteronu, což způsobuje například vyšší míru rizikového chování. U nakažených jedinců také dochází ke zpomalení reflexů a snížení motivace k vyhledávání nových podnětů. Ženy jsou po nákaze otevřenější, srdečnější a lehkomyslnější, muži zase bývají uzavření a podezřívaví. Po nákaze prvok v těle jedince přežívá doživotně.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.