Etické aspekty léčby bolesti
téma XV. bioetické konference, kterou 4.10.2014 uspořádala olomoucká pobočka Moravsko-slezské křesťanské akademie ve spolupráci s Olomouckým arcibiskupstvím, Etickou komisí LF UP a FN Olomouc a Museem umění Olomouc. Záštitu nad konferenci převzal Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký. Účastníci, kteří téměř zaplnili konferenční sál Arcidiecézního musea vyslechli 6 přednášek významných našich odborníků, kteří se léčbou zejména chronické bolesti zabývají teoreticky i prakticky. Společným mootem všech přednášek bylo: „neléčit bolest je neprofesionální, neetické a nelidské“.
Úvodní sdělení „Jak se může člověk rozvíjet v bolesti“ přednesl P. MUDr. Mgr. Lukáš Fošum OP. Již v knize Starého zákona se Jób táže proč on jako spravedlivý musí trpět. K lidskému rozvoji a lidskému naplnění (human flourishing a human fulfillment) utrpění patří a bolest je jeho součástí. Bolest ale není „věcí dobrou“, zejména chronická bolest somatická a je nutné ji vždy léčit. Nicméně, bolest se také může stát příležitostí k hledání smyslu života.
Dlouholetý předseda Společnosti pro studium a léčbu bolesti ČLS JEP MUDr. František Neradílek nazval svoji přednášku „Bolest – příznak i nemoc“. V její první část uvedl historii multi-disciplinárního vědního oboru „algeziologie“, bez kterého se jikž moderní medicína neobejde a její „otce zakladatele“ amerického anesteziologa Johna Bonicu (1917-1994), kanadského psychologa Ronalda Melzacka (1929), britského neurologa Patrika Waalu (1925-2001) a naše pionýry algeziologie prof. Šourka a doc. Drábkovou. V druhé části přednášky hovořil o vlastních zkušenostech s léčbou bolesti opřených o mnohaletou klinickou praxi.
„Léčba bolesti“ patří mezi nejzákladnější zdravotnické výkony poskytované nemocným v hospicích. Tak také nazval svoji přednášku doc.MUDr. Miroslav Kala, CSc.z Hospice na Svatém Kopečku. Ukázal s jakou profesionalitou je tam léčba poskytovaná. To mimo ostatní vyplývá z práva každého člověka na léčbu bolesti a na její uznání (je to také obsaženo v Katechismu katolické církve čl. 2279). Zdůraznil, že bolest zejména u maligních chorob je třeba léčit kontinuálně a nečekat až když nemocný o lék požádá.
Následující přednášky prezentovali pracovníci z Fakultní nemocnice Olomouc. Prim.Marek Pieran „Léčba chronické a akutní bolesti“ a Regina Popková „Pohled sestry na léčbu bolesti“ oba z ambulance pro léčbu bolesti FNOL. Třetí sdělení přednesl odb. as. MUDr.Zdeněk Mrozek, Ph.D. z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny LF a FN Olomouc, který je také viceprezidentem ČLK. Přednesl sdělení „Péče o chronické pacienty v ambulanci pro chronickou léčbu bolesti“.Ve všech třech přednáškách se prolínala patofyziologie bolesti indikace léčby a léčebné možnosti konservativní, invazivní event alternativní, o kterých se hovořilo zejména v diskuzi. MUDr. Mrozek navíc zmínil legislativní otázky léčby bolesti, jak to vidí z pozice vysokého funkcionáře ČLK.
Odborný program konference připravila MUDr.Yvona Hrčková z I. interní kliniky -kardiologické LF a FN Olomouc a konferenci moderoval předseda olomoucké pobočky MSKA Ph.Dr. Roman Zaoral. Ten mohl asi za všechny účastníky konstatovat, že se konference vydařila a bude patřit k těm nejúspěšnější ze všech které se konaly.
prof. MUDr. Jiří Ehrmann, CSc.
II. interní klinika –gastro-enterologická a hepatologická
LF UP a FN Olomouc
Mail: ehrmanj@fnol.cz
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.