Den zdraví na pedagogické fakultě oslavil první půlkulaté výročí
Dne 6. dubna 2016 se v aule Pedagogické fakulty UP uskutečnil již 5. ročník interaktivní vzdělávací konference Den zdraví na Pedagogické fakultě. Letošní ročník nesl podtitul "organizace, programy a projekty podpory zdraví a prevence rizikového chování".
Tradice Dnů zdraví na Pedagogické fakultě s cílem každoročně se věnovat jednomu ze stěžejních témat výchovy a podpory zdraví a zdravého životního stylu byla založena v roce 2012 díky spolupráci Centra výzkumu zdravého životního stylu a Centra celoživotního vzdělávání naší fakulty. 3. dubna roku 2012 se tedy konal první ročník, tehdy tematicky zaměřený na podporu sexuálně reprodukčního zdraví, 2. ročník řešil otázku „výživy, jako možnosti aktivního přístupu ke zdraví“, 3. ročník se věnoval problematice návykového a závislostního chování a loňský čtvrtý ročník pak přinesl témata z aktuální problematiky podpory duševního zdraví a prevence psychických poruch.
Dubnové termíny dnů zdraví nejsou nahodilé, akce se konají u příležitosti Dne vzdělanosti a Světového dne zdraví, který je vyhlášen Světovou zdravotnickou organizací na 7. dubna, což je výročí jejího vzniku.
Když jsme stáli před rozhodnutím, jakým směrem zacílit letošní ročník Dne zdraví, byla odpověď téměř jasná. Je nutné ukázat cestu od teorie k praxi. Jaká teorie je namysli? Dá se říct notoricky známá skutečnost podpořená řadou výzkumných faktů a často neúprosných statistik směrem k výskytu civilizačních chorob, tzv. neinfekčních epidemií, které jsou nejčastějšími příčinami morbidity a mortality v naší republice a bohužel většinou vznikajících na základě neadekvátního životního stylu. Další poruchy zdraví postihující nejen biologické spektrum zdraví, resp. nemoci, ale mající i psychosociální rozměr se rekrutují z návyků a chování, které označujeme jako rizikové.
A jaká má být tedy cesta od teorie k praxi? No veskrze praktická, vedoucí k faktické nápravě výše uvedeného, tedy k optimalizaci životního stylu a prevenci rizikového chování pomocí podpůrných preventivních opatření a aktivit. Nejvnímavější cílovou skupinou jsou pak děti, resp. žáci a nejmasovějšími šiřiteli této osvěty by pak měli být pedagogové, a to nejen výchovy ke zdraví. K tomu je však mimo jiné důležitá podpora nejen odborná, ale také metodická. A kombinací obojího je tomu nápomocna celá řada odborných institucí, jako je např. Státní zdravotní ústav, ale také odborných společností, center a spolků, které v průběhu letošního Dne zdraví svoje programy a projekty v oblasti podpory zdraví představily.
Zazněly tak příspěvky k prevenci rakoviny prsu od zástupců centra Mamma HELP v Olomouci či představitelů projektu „Ruce na prsa“ zajišťovaného agenturou Dialog Jessenius o.p.s. Praha. Účastníci si mohli mimo jiné prakticky vyzkoušet na edukačních modelech samovyšetření prsu a diagnostiku patologických změn prsu.
Do děje vtáhla návštěvníky zástupkyně SZÚ, která představila vzdělávací programy jako Hrou proti AIDS či Zdravé koule. Mgr. Alena Blažková uvedla programy podpory zdraví pro žáky základních a středních škol, které realizuje agentura MP Education s.r.o. Praha, jako např. „Z housenky motýlem; Já a moje já; Barbína je jen hračka; Holky z Venuše, Kluci z Marsu; Víš s kým spíš…? atp.“ Pomocí video spotů BESIPu byla vedena edukace v oblasti dopravní výchovy por. Mgr. Pavlou Štenclovou z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje. Své aktivity v oblasti primární prevence pro jednotlivé úrovně škol představilo Centrum Anabell řešící pomoc lidem s poruchami příjmu potravy, P- Centrum věnující se problematice závislostního chování či odborná společnost Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu. Zástupce centra PRVoK Dr. René Szotkowski pak interpretoval aktivity projektu e-Bezpečí včetně intervencí a kazuistik v oblasti rizikového chování v kyberprostoru.
Atmosféru vzdělávací konference směrem k podpoře zdraví umocnil doprovodný program v přilehlých prostorách auly PdF, kde byly prezentovány edukační materiály jednotlivých odborných institucí, interaktivní místa k individuálním konzultacím, nabídka a prodej charitativních produktů, přírodních výrobků či ochutnávky pí – vody.
Celým dnem provázely účastníky v roli moderátorek doc. Miluše Rašková a Dr. Michaela Hřivnová. Všichni přednášející vystupovali bez nároku na honorář, za což jim patří nesmírné poděkování. Finanční podporu vzdělávací konferenci poskytlo Centrum celoživotního vzdělávání, tak aby vstup pro účastníky byl bezplatný.
Vzdělávací konference se zúčastnilo přes 80 registrovaných pedagogů z jednotlivých typů škol, studentů univerzity i dalších zájemců o aktivní přístup ke zdraví. Na realizaci se podílelo zejména Centrum výzkumu zdravého životního stylu a Centrum celoživotního vzdělávání, dále pak Katedra antropologie a zdravovědy, Katedra primární a preprimární pedagogiky a Katedra psychologie a patopsychologie PdF ve spolupráci s PdF MU v Brně a odbornými institucemi jako je Asociace pro podporu zdraví a výchovu ke zdraví či Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu a další.
Záštitu nad celou akcí převzal děkan Pedagogické fakulty UP Doc. Ing. Čestmír Serafín, Dr. Ing-Paed IGIP.
Organizátoři již v tuto chvíli připravují odborný program na také již tradiční vzdělávací workshop Vánoce a zdraví, kdy 7. prosince se uskuteční 5. ročník. Přislíbena je účast ředitelky sdružení Liga proti rakovině či zástupců projektu Zdravá abeceda. Jste srdečně zváni!
Mgr. Michaela Hřivnová, Ph.D., vedoucí Centra výzkumu zdravého životního stylu a předsedkyně Asociace pro podporu zdraví a výchovu ke zdraví
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.