Cli-fi: fikce připravující lidstvo na globální oteplování
Fiktivní filmy a literatura týkající se změn klimatu připravují podle odborníků lidstvo na to, jak se bude žít ve světě změněném globálním oteplováním. Tato díla jsou v poslední době tak rozšířená, že už mají i svůj vlastní název – cli-fi.
„Klimatické fikce fungují na principu mentální laboratoře, lidé si díky nim lépe představí potenciální důsledky změn i zhoršené životní podmínky,“ vysvětlil Gregers Andersen z kodaňské univerzity, která se výzkumem cli-fi zabývala. Podle Andersena znamená v současnosti globální oteplování mnohem více než pár údajů. Tvrdí, že díky literatuře a filmu se o klimatické změny zajímá stále více lidí.
Za typický film se zmiňovanou tematikou považuje Andersen americký snímek Den poté režiséra Rolanda Emmericha. Film mapuje katastrofální důsledky klimatických změn, které vedou až k novodobé době ledové.
„Ve Dni poté se z přírody stává mstitel, který lidem oplácí veškeré dosavadní vykořisťování. Sérií katastrof se tak doslova vyčistí vzduch a obnovuje se rovnováha mezi člověkem a přírodou,“ nastínil poselství snímku Andersen.
Podle Andersena všechna obdobná fiktivní díla chtějí přiblížit fakt, že pokud se o své životní prostředí nezačneme starat, brzy se může stát, že svůj domov nepoznáme. Přestože uznal, že cli-fi v líčení potenciálních katastrof většinou přehání a vybídl ve svém prohlášení k tomu, aby na své životní prostředí začali lidé brát větší ohledy.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.