Česká demokracie je stará jako Anna Vrtálková
V Olomouci začala revoluce v pondělí. To už bylo 20. listopadu a do města se z Prahy a rozhlasové Svobodné Evropy šířily celý víkend zprávy o tom, co se v pátek 17. listopadu stalo v Praze.
Ačkoliv se hodně mluvilo o smrti nějakého Růžičky, což byla dezinformace hodná StB, nikdo se nezmínil o tom, že by se narodila Anna Vrtálková. Stalo se tak těsně před tím, než se studenti vydali na pochod, který zastavili příslušníci Sboru národní bezpečnosti na Národní třídě. Třídenní Anička toho v pondělí věděla o revoluci zrovna tolik, co lidé v Olomouci.
Na prstech jedné ruky
„Když jsem byla malá, moc jsem nevnímala výjimečnost toho data. Ale později jsem si začala více a více uvědomovat, co tento den znamenal pro náš stát. Začala jsem více vnímat to, co mi vypráví rodiče, příbuzní, přátelé, a byla jsem hrdá na to, že jsem se narodila zrovna v tento den. Když dnes někomu řeknu, kdy mám narozeniny, reakce lidí jdou od naprostého nepochopení, na co čekám, až po upřímné nadšení,“ podělila se Anna o „svůj“ 17. listopad. „Maminka mi občas z legrace říká, že si kvůli mně revoluci vůbec neužila,“ dodala studentka historie na filozofické fakultě.
Podle ředitele Archivu Univerzity Palackého byl rozhodující právě první týden od 20. do 27. listopadu. „Na prstech jedné ruky by se dal spočítat počet učitelů, co se hned k revoluci přihlásili,“ prohlásil Urbášek.
Na univerzitě se 20. listopadu přestalo učit. Studenti odešli do sportovní haly a dohodli se na tom, že budou stávkovat. Univerzita Palackého pak už nikdy nebyla tím, čím byla naposledy v pátek 17. listopadu odpoledne.
On je pryč…
První „svobodný“ rektor a charismatický vůdce sametové revoluce Josef Jařab nedávno konstatoval, že porevoluční éra byla vlastně třetím založením Univerzity Palackého. A přidal vzpomínku ze sovětského velitelství, které sídlilo v budově dnešní pedagogické fakulty. „S pistolí v ruce mě hnal generál Meščerjakov ven, ať jdu pryč. Dnes je on pryč, a já tady,“ usmíval se Jařab.
Události nabraly spád a svět se změnil. Především v akademickém prostředí, které změny zahájilo. „Na univerzitu se vrátila se akademická samospráva a relevantní vědecký výzkum,“ uvedl historik Pavel Urbášek z Archivu Univerzity Palackého.
„Sametová revoluce je důležitým bodem v novodobých dějinách, neměla by být zapomenuta. V poslední době spíše ale pozoruji tendenci využít toho dne k agitaci oproti snaze vyzdvihnout myšlenku toho, proti čemu revoluce vznikla,“ uvedla Anna Vrtálková. Sobotní narozeniny oslavila v belgickém Gentu. Je tam na Erasmu. Jednom z výdobytků revoluce.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.
