AFO: Vědci si vzali na paškál homepatii i astrology

Pavel Hobza, Filip Tvrdý a Marek Picha (zleva) při obhajobě vědy.
Foto: Martina Šaradínová
čtvrtek 18. dubna 2013, 16:40 - Text: Martina Šaradínová

Definici vědy a hranice mezi seriozním bádáním a pavědou se dnes na Academia filmu snažili najít účastníci panelové diskuse Věda versus Pseudověda. Na popularizaci vědy prostřednictvím nových médií se zase dopoledne zaměřila přednáška ve Vlastivědném muzeu.

Během panelové diskuze, kterou moderoval biolog Jan Konvalinka, si velkou kritiku vysloužila zejména pseudověda. Do ní přítomní zařadili například homeopati či astrologii. V původně sakrálních prostorách kaple Božího Těla vědci ale nešetřili ani náboženství. „Žádnou část náboženství nelze definovat jako vědu, protože v ní neobstojí přísná vědecká metodologie. Některé oblasti bych zařadil mezi pseudovědu, jiné mezi paravědu,“ uvedl Filip Tvrdý z filozofické fakulty. K pseudovědě podle něj ostatně inklinují i mnohé humanitní disciplíny včetně gender studies.

Podvody se nevyhýbají ani vědě

Podle definic, které v debatě zazněly, má věda přísnou metodologii a tím je snadno kontrolovatelná. Naopak pseudověda se tváří jako věda, parazituje na ní, ale skládá se z nezdůvodněných přesvědčení. Paravěda je obdobná, ale alespoň si prý na vědu nehraje. Nejcitovanější český vědec Pavel Hobza upozornil na to, že podvody se ale nevyhýbají ani vědě. „Co k nim vědce vede? Snaha publikovat všechno, co je. A někdo proto neváhá čísla zfalšovat. Musíme ale umět rozlišit, co je dobrá a špatná věda. Třeba i proto, že peníze na všechna bádání prostě nejsou,“ uvedl profesor Hobza.

Co zní moc jednoduše, bude mít háček

A jak lze špatnou a dobrou vědu rozpoznat? „Lze využít jednoduchou pomůcku. Jestliže teze zní až příliš převratně, slibně a jednoduše, bude v tom zřejmě háček,“ radí Marek Picha z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Vodítkem může být i zdroj, který informaci zveřejní, či dosavadní vědecká činnost, která za autorem stojí.

V diskuzi, v níž ale chyběl oponent věnující se alternativním přístupům, mělo zástupce i sdružení skeptiků Sisyfos. „Nechceme jen lidem vysvětlovat, co je vědecké a co nevědecké. Chceme donutit přední vědecké instituce, aby to říkaly ony. Což se neděje,“ posteskl si člen sdružení profesor Jiří Heřt. 

Věda v nových médiích

Dopoledne si dnes mohli zájemci vyslechnout prezentaci americké blogerky a nezávislé moderátorky Rebeccy Watson (na snímku vlevo), která se podílí na vzniku populárního podcastu Skeptics‘ Guide to the Universe a je zaměstnána jako redaktorka časopisu The Scientist. Spolu s ní debatovala Elise Andrew, zakladatelka proslulé facebookové stránky I Fucking Love Science. Návštěvníkům prozradily, jak lze v současné době efektivně popularizovat vědu skrze nová média, i to, jak je nutné bránit se neověřeným informacím.

V pátek Academia film Olomouc nabídne vedle soutěžních projekcí i přednášky zaměřené na postavení žen ve vědě, globální oteplování či sebevraždy a hudbu. Americký aktivista a akademik Will Roscoe představí v rámci sekce Třetí gender koncept two spirits, tedy třetí genderové kategorie vyskytující se u některých severoamerických indiánských kmenů, kde vedle sebe koexistují jak muži a ženy, tak lidé dvou duší. Součástí představení Roscoova dlouholetého výzkumu bude i projekce bohatého obrazového materiálu.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.