432 let rovnocenných promočních práv
Dnes uplynulo přesně 432 let ode dne, kdy císař Rudolf II. rozšířil v roce 1581 promoční práva olomoucké univerzity i na studující jiných jezuitských akademií.
V praxi to znamenalo, že pokud se studenti jiných škol podrobili v Olomouci rigoróznímu řízení, platilo stejně jako na kterýchkoliv jiných univerzitách neboli generálních studiích Německa, Španělska, Itálie, Francie či Polska. Jednalo se tedy o zrovnoprávnění olomouckých absolventů. Toho se jim dostalo osm let po založení tehdejší jezuitské akademie. V té době se počet studentů počítal na desítky. Připravovali se především na rekatolizaci Švédska a východní Evropy.
Olomouc byla v 16. století, tedy v době založení univerzity, nejdůležitějším a hlavním městem Moravy. Byla centrem politického života. „Na provoz univerzity tehdy přispívala i města v okolí, například Brno,“ připomněl prorektor Ladislav Daniel.
Olomoucká univerzita, která letos slaví 440. výročí založení, měla ve své historii několik přerušení kontinuity. Například během stavovského povstání v 17. století, za švédské okupace Olomouce v letech 1642–1650 či za vlády Františka Josefa I.
Historii vysokého učení v Olomouci připomíná od února také stálá expozice ve Vlastivědném muzeu, která plní zároveň funkci Síně slávy.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.