Nová maturita nebude vstupenkou ke studiu na Univerzitě Palackého
I když přírodovědecká fakulta akceptovala v posledních dvou letech výborný prospěch u státních maturit pro přijetí bez přijímacích zkoušek, zbylých sedm fakult Univerzity Palackého tak doposud nečinilo. A většina fakult olomoucké univerzity tak postupovat nehodlá ani nyní, kdy se ministr školství Petr Fiala chystá prosadit novou verzi maturity.
„Pokud vím, neexistuje žádný dokument, který by fakultám doporučoval přihlížet při přijímacím řízení k náročnější variantě státní maturity. Principiálně je rozhodnutí na jednotlivých fakultách,“ řekl Žurnálu prorektor pro studijní záležitosti Vít Zouhar.
Státní maturita by mohla platit na tělovýchově
Podle proděkana právnické fakulty Filipa Ščerby státní maturity doposud neprokázaly takovou spolehlivost, že by mohly být podkladem pro přijetí ke studiu na Právnické fakultě UP. „Navíc i jediná varianta náročnosti státních maturit neřeší problém například u slovenských uchazečů. Osobně se domnívám, že v nejbližších letech naše fakulta výsledky státní maturity zohledňovat nebude,“ prohlásil Ščerba. Podobně se pro Žurnál vyjádřila také profesorka Hana Kolářová, když za lékařskou fakultu uvedla, že výsledky státní maturity v přijímacím řízení nezohledňuje. Proděkan fakulty tělesné kultury Svatopluk Horák potvrdil, že ani jeho fakulta v minulosti na výsledky státních maturit nebrala zřetel. „Mým návrhem a doporučením pro pedagogickou komisi ale bude, abychom k výsledkům jednotné zkoušky, která je celostátně garantovaná, přihlíželi,“ sdělil Horák.
S úspěšně složenou maturitou si ke studiu na Univerzitě Palackého doposud pomohl uchazeč o některý z oborů, jež nabízí přírodovědecká fakulta. „Pokud student absolvoval vyšší úroveň státní maturity a dosáhl výborného celkového průměrného prospěchu ve všech jejích částech, byl přijat na kterýkoliv z našich akreditovaných oborů. U dalších vybraných oborů jsme pro prominutí přijímacích zkoušek akceptovali výborný prospěch u vybraných předmětů, opět při volbě vyšší úrovně maturity. Bylo tomu tak například u biofyziky a geografie. U některých oborů byly podmínky k přijetí kombinovány také s podmínkami účasti v celostátních oborových soutěžích,“ vysvětlila proděkanka přírodovědecké fakulty Irena Smolová.
Různá kritéria na přírodovědných oborech
„I nadále bychom rádi promíjeli přijímací zkoušky studentům s výborným prospěchem a výbornými studijními výsledky, ale s ohledem na nejednotnost v systémech hodnocení na jednotlivých školách preferujeme celorepublikové srovnání. I pro přijímací řízení pro akademický rok 2013/2014 tedy budeme zachovávat různá kritéria. Po dohodě s garanty oboru budou podmínky pro prominutí přijímacích zkoušek pro jednotlivé studijní obory diferencované. Nebudeme tedy jako pedagogická nebo filozofická fakulta realizovat jednotný test pro všechny uchazeče,“ doplnila Smolová.
Ministr školství Fiala chce prosadit změny státní maturitní zkoušky pro období 2013 a 2014. Maturitní zkouška by měla mít i nadále společnou, neboli státní část. Od roku 2013 by však měla mít u všech zkoušek pouze jednu úroveň.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.
