Čestné doktoráty pro významné právníky

Pečet Univerzity Karlovy.
Repro: Žurnál
čtvrtek 18. října 2012, 22:31 - Text: (caf)

Německý právní filosof a konstitucionalista profesor Robert Alexy a uznávaný francouzský právník, univerzitní profesor a politik profesor Robert Badinter převzali ve Velké aule Karolina čestnou vědeckou hodnost doktora honoris causa Univerzity Karlovy.

České právní myšlení se muselo po roce 1989 vypořádat s obtížnými úkoly. Vyrovnávání se s důsledky komunistického režimu bylo totiž problémem nejen společenským, nýbrž i právněfilosofickým. „Málokterý z význačných zahraničních badatelů ovlivnil českou právní vědu a aktuální podobu českého ústavního soudnictví jako německý právní filosof a konstitucionalista profesor Robert Alexy,“ uvedl mluvčí Václav Hájek.

Robert Alexy vystudoval a habilitoval se na slavné univerzitě v Göttingenu a od roku 1986 je profesorem na univerzitě v Kielu. Svým dílem a pedagogickou činností inspiroval řadu svých žáků, působících nyní na řadě univerzit celého světa. Alexyho myšlenky ovlivnily řadu českých právních teoretiků. Mezi nejvýznamnější díla profesora Alexyho patří Teorie právní argumentace z roku 1978, Teorie základních práv z roku 1985 a Pojem a platnost práva z roku 1992. V prvním z nich pod vlivem sociálního filosofa Jürgena Habermase formuloval pravidla ideálního právního diskursu. Ve svém nejvlivnějším díle, v Teorii základních práv, vybudoval promyšlenou koncepci vzájemného vyvažování a poměřování základních práv a svobod, které považuje za právní principy. Význam otázek nastolených či zkoumaných profesorem Robertem Alexym je nadčasový.

Robert Badinter je vysoce uznávaný francouzský právník, univerzitní profesor a politik. Patří v mezinárodním měřítku mezi výjimečné osobnosti, které se zasloužily o posílení lidských práv a spravedlnosti ve světě. Je autorem řady významných publikací, zejména z oblasti trestního práva a ústavního práva.

Badinter byl profesorem práva na univerzitách v Dijonu, Besançonu a Amiens, avšak jeho hlavní působiště bylo na Univerzitě Paris I (Panthéon – Sorbonne). Významnou stopu v dějinách zanechal i jako předseda Conseil d'État (francouzské Ústavní rady) a ministr spravedlnosti. Zasloužil se především o zrušení trestu smrti ve Francii. Mezinárodní proslulost získal zvláště po roce 1991, kdy byl jmenován členem arbitrážní komise mírové konference o bývalé Jugoslávii, složené z pěti předsedů ústavních soudů evropských států.

Robert Badinter je i velkým přítelem České republiky. S Otakarem Motejlem, bývalým ministrem spravedlnosti a veřejným ochráncem práv, byl zakladatelem a spolupředsedou česko-francouzské Asociace Masaryk, která zprostředkovává právnické kontakty mezi českou a francouzskou právnickou obcí a pořádá přednášky významných francouzských právníků.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.