Profesor Milan Kotouček dostal Hanušovu medaili
Více než tři sta chemiků z České a Slovenské republiky se na konci června sjelo do Olomouce, kde se konal 64. sjezd asociací českých a slovenských chemických společností. Emeritní profesor z přírodovědecké fakulty Milan Kotouček na něm převzal prestižní ocenění – Hanušovu medaili.
Na programu třídenního jednání bylo představeno celkem 225 odborných příspěvků, prezentovaných formou přednášky nebo plakátového sdělení. Plenární přednášky přednesli profesor Karel Lemr, vedoucí Katedry analytické chemie PřF UP, který se věnuje rozvoji hmotnostní spektrometrie a jejího spojení se separačními technikami, profesor Ehud Keinan z Izraelského technologického institutu (Haifa), jenž se zaměřuje na medicinální a bioorganickou chemii, a profesor Roman Boča z Ústavu anorganické chemie, technologie a materiálů FCHPT Slovenské technické univerzity Bratislava, k jehož hlavním odborným zájmům patří kvantová chemie a magnetochemie koordinačních sloučenin.
Ocenění pro vynikající vědce v oboru chemie
V průběhu slavnostního zahájení v Moravském divadle byly oceněny významné osobnosti z oblasti chemických věd. Hanušovu medaili obdržel zakladatel studia organické analýzy, elektrochemických a elektromigračních metod na olomoucké univerzitě emeritní profesor Milan Kotouček a Ing. Pavel Holba, vědecko-výzkumný pracovník Centra nových technologií a materiálů Západočeské univerzity v Plzni.
Hanušova medaile je nejvyšším vědeckým vyznamenáním České společnosti chemické za zásluhy o rozvoj chemie jako oboru v kterékoliv její oblasti. Je udělována od roku 1966 a pojmenována po Josefu Hanušovi (1872 - 1955), významném odborníkovi z oboru analytické a potravinářské chemie. Profesor Milan Kotouček je osmým nositelem této medaile na Univerzitě Palackého. Dalšími laureáty jsou prof. František Šantavý, doc. František Březina, prof. Zdeněk Stránský, doc. Daniela Walterová, prof. Richard Pastorek, prof. Jan Lasovský a prof. Jitka Ulrichová.
Oceněna byla i docentka Marta Sališová z Univerzity Komenského, která obdržela Cenu Viléma Bauera, a Ing. Jiří Žák (Farmak Olomouc), jenž převzal Cenu Vojtěcha Šafaříka. Čestným členem České společnosti chemické se stal profesor Viktor Milata ze Slovenské vysoké školy technické.
Cena Shimadzu 2012 pro mladé chemiky putuje na Univerzitu Pardubice
V rámci sekce analytické chemie proběhla již tradičně také soutěž o Cenu Shimadzu, v níž odbornou porotu nejvíce zaujala práce studentky Univerzity Pardubice Magdy Staňkové. Na druhém a třetím místě se umístili Tomáš Křížek, student UK Praha, a Olga Vyviurská, studentka STU Bratislava. Cenu uděluje již patnáctým rokem firma Shimadzu, jeden z předních výrobců analytických přístrojů, ve spolupráci s Českou společnosti chemickou a Slovenskou chemickou společnosti. Jejím cílem je motivovat mladé vědecké pracovníky do třiceti let v oboru chemie v České a Slovenské republice.
Čeští a slovenští chemici se chtějí setkávat i nadále
Loňské pořadatele ze Slovenska letos vystřídala česká strana - olomoucká pobočka České společnosti chemické a Univerzita Palackého pod patronací statutárního města Olomouc.
„V pořadatelství se střídáme každý rok v rámci dlouholeté česko-slovenské tradice. Devatenáctým rokem se našich sjezdů účastní i kolegové z Polska a významní vědci ze zahraničí,“ uvedla profesorka Jitka Ulrichová, přednostka Ústavu lékařské chemie a biochemie lékařské fakulty, předsedkyně České společnosti chemické a prorektorka UP.
„Podle dosavadní odezvy byl sjezd po všech stránkách úspěšný. V diskusi se potvrdilo, že zájem o česko-slovenská setkávání chemiků trvá a jejich význam pro výměnu odborných sdělní a upevňování osobních kontaktů má stále svou platnost,“ uvedla na závěr předsedkyně sjezdu profesorka Ulrichová.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.
