Výjimečný objev českých egyptologů
Čeští egyptologové z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy objevili v Abúsíru nedaleko Káhiry hrobový komplex z doby stavitelů pyramid. Nálezy jsou datovány do dob páté dynastie čili do období 2500 – 2350 let před naším letopočtem. Výzkum bude probíhat ještě po další čtyři týdny.
Jedná se o největší objev českých egyptologů za posledních dvacet let. „Tímto jedinečným objevem otevíráme novou kapitolu dějin pohřebiště v Abúsíru,“ okomentoval úspěch české expedice profesor Miroslav Bárta, vedoucí archeologické expedice.
Vykopávky zahrnují dvůr egyptské princezny, zčásti zabudovaný do skalního podloží, a pohřebiště vysokých hodnostářů z dob Staré říše. Ze čtyř objevených hrobek se zatím podařilo prozkoumat tři. Objevený komplex se sestává z několika dochovaných mastab, skalních hrobek, dvora a chodby, jež propojuje dvůr s dalšími čtyřmi hrobkami. Hrobky patřily pravděpodobně vysoce postaveným hodnostářům. V hrobce, patřící písaři Neferovi, byly nalezeny čtyři vápencové sochy, které byly ukryty v zazděném výklenku. Zachycují písaře, případně i jeho manželku. V chodbě byl nalezen ještě další soubor soch, jejichž původ a identita jsou zatím neznámé.
Podle serveru Univerzity Karlovy IForum jde o zásadní objevy, které pozmění zakořeněné názory na tuto část egyptských dějin. „Můžeme nahlédnout do dob stavitelů pyramid a zdokumentovat život několika významných osobností,“ dodal Bárta. Nálezy pravděpodobně skončí v káhirském muzeu.
Česká egyptologie byla založena na počátku dvacátého století Františkem Lexou, původně středoškolským učitelem, a během bezmála sta let své existence si vydobyla prestižní postavení ve vědeckých kruzích i u veřejnosti. Zkoumána byla zejména mastaba hodnostáře Ptahšepsese ležící v Abúsíru. Tehdy se českoslovenští egyptologové rovněž účastnili záchrany núbijských památek, které ohrožovala stoupající hladina nově budované asuánské přehrady. Archeologický výzkum Českého egyptologického ústavu Univerzity Karlovy se soustřeďuje především na výzkum hrobek v oblasti Abúsíru. Další aktivitou je výzkum sajsko-perského pohřebiště v Západní části naleziště.
Kromě samotného výzkumu Egyptologický ústav plní rovněž funkci pedagogickou, včetně výchovy postgraduálních studentů.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.
