Ázerbájdžánské putování Olomouckým krajem
Obyvatelé Olomouckého kraje se budou moci během první poloviny září seznámit s ázerbájdžánskou kulturou. Putovní výstava „Ázerbájdžán – země ohně” se zájemcům představí v jednotlivých moravských městech.
Od 3. do 15. září 2012 se uskuteční ve třinácti městech Olomouckého kraje netradiční putovní výstava, kterou organizuje Česko – Ázerbájdžánský Spolek. Organizace v České republice sdružuje ázerbájdžánské a české příznivce a propagátory země, která se pyšní jednou z nejstarších kultur na světě. Ázerbájdžánský redaktor Eldar Valiyev se spolu s českými kolegy rozhodl obyvatelům moravských měst prezentovat z obytného automobilu a stanu zajímavosti této asijské země.
„Výstava představí díla českého fotografa Michala Kupsy, která pořídil při svých cestách po Ázerbájdžánu. Dále pak národní ázerbájdžánský kroj, postup při tkaní tradičních ázerbájdžánských koberců, historické mince z první republiky, jejichž vznik se datuje stejně jako vznik vaší České republiky, do roku 1918 a staré ázerbájdžánské mapy. Pro návštěvníky máme také připravenou malou ochutnávku tradičních ázerbájdžánských džusů z granátových jablek,“ říká novinář Eldar Valiyev.
Výstava je jedním z projektů probíhajících v rámci partnerských vztahů mezi Olomouckým krajem a ázerbájdžánským regionem Ganja. Deklarace o spolupráci byla podepsána v dubnu letošního roku olomouckým hejtmanem Martinem Tesaříkem a ázerbájdžánským velvyslancem Tahirem Taghizadehem. Deklarace o spolupráci zahrnuje témata jako obchod, cestovní ruch, kultura, vzdělávání, výměna zkušeností v oblasti místní správy.
Organizátoři akce plánují navštívit níže jmenovaná města, kde se přibližně od 12:00 do 18:00 hodin uskuteční výstava a prezentace ázerbájdžánské kultury.
Seznam měst:
- Jeseník 3. 9. 2012
- Šumperk 4. 9. 2012
- Zábřeh 5. 9. 2012
- Mohelnice 6. 9. 2012
- Uničov 7. 9. 2012
- Šternberk 8. 9. 2012
- Litovel 9. 9. 2012
- Konice 10. 9. 2012
- Prostějov 11. 9. 2012
- Přerov 12. 9. 2012
- Lipník nad Bečvou 13. 9. 2012
- Hranice 14. 9. 2012
- Olomouc 15. 9. 2012
Kontaktní osoba pro novináře: Eldar Valiyev, mobil: 00420 608 174 816
Informace o republice Ázerbájdžán:
Vznik nezávislé Ázerbájdžánské republiky byl poprvé vyhlášen v roce 1918. O dva roky později však území obsadila sovětská armáda a v roce 1921 byla tato zakavkazská republika začleněna do tehdejšího Sovětského svazu. Novodobé dějiny samostatné Ázerbájdžánské republiky se pak datují od roku 1990.
Ázerbájdžán, země mezi Evropu a Asií, se právem pyšní několika prvenstvími. V souvislosti s demokratickými snahami zde byla v roce 1918 nastolena první parlamentní demokracie a je první zemí, kdy mohou ženy od roku 1918 svobodně volit.
Zajímavostí jsou i geografické a kulturní cíle. Na území Ázerbájdžánu, které je srovnatelné s Českou republikou, se nachází devět klimatických zón. Na severu země je pohoří Kavkaz s řadou tří i čtyřtisícových vrcholů, kde se v současné době buduje horské středisko alpského typu. Na východě se rozkládá Kaspické moře o rozloze 371 tisíc kilometrů čtverečních. Jednou z nejvýznamnějších pamětihodností je Panenská věž v Baku z 12. století, která je od roku 2000 zapsána jako chráněná památka na seznamu světového dědictví UNESCO, stejně jako celé Staré Město v hlavním městě Baku, které má přes dva milióny obyvatel.
Mezi nejdůležitější hospodářská odvětví Ázerbájdžánu je vedle těžby ropy i těžba zemního plynu. To, že je Ázerbájdžán ropnou velmocí dokresluje i fakt, že první ropný vrt a první ropná plošina na Východě byla vybudována právě v této zemi. „V současné době však nelze spoléhat pouze na finanční prostředky získané z těžby, ale je i snaha ázerbájdžánské hospodářství diverzifikovat. Byl vytvořen státní fond, jako první nadnárodní pilotní projekt v těžebním průmyslu, který slouží k tomu, aby prostředky získané prodejem surovin jako je ropa nebo plyn akumulovaly a staly se zdrojem k restrukturalizaci ekonomiky. Tím se také Ázerbájdžán aktivně účastní Iniciativy transparentnosti v těžebního průmyslu (ITIE),“ říká ázerbájdžánský velvyslanec v ČR Tahir Taghizadeh.
Ázerbájdžánské velvyslanectví začalo působit v České republiceod září roku 2007. Od tohoto data je velvyslancem Jeho Excelence Tahir Taghizadeh. V lednu 2010 bylo otevřeno v Baku velvyslanectví České republiky. Prvním velvyslancem se stal Radek Matula. Vzájemné oficiální vztahy se rozvíjí poslední tři roky. Četnost návštěv vládních činitelů a podnikatelských subjektů se zvýšila. Významným krokem českého předsednictví EU na podporu spolupráce zemí EU a Ázerbájdžánu bylo v květnu 2008 iniciování podpisu dohody východního partnerství, která zaručuje politickou a ekonomickou spolupráci zemí EU s šesti euroasijskými státy, včetně Ázerbájdžánu. Další aktivity, které podpořily vzájemnou spolupráci mezi oběma zeměmi, bylo otevření přímé linky Praha-Baku v červenci 2010. Linka reagovala na rostoucí zájem ázerbájdžánských podnikatelů o Českou republiku.
Další významnou aktivitou podporující především spolupráci v oblasti vzdělávání bylo otevření Centra českého jazyka na Slovanské univerzitě v Baku v červnu 2010. Centrum má k dispozici přes 100 českých knih, včetně učebnic, slovníků a příruček pro učitele.
Dne 21. června 2011 děkan FF UK, doc. PhDr. Michal Stehlík, Ph.D. a velvyslanec Ázerbájdžánu v Praze Tahir Taghizadeh podepsali grantovou smlouvu o zřízení Centra ázerbájdžánských a kaspických studií (při Ústavu Blízkého východu a Afriky FF UK v Praze k 1. červenci 2011 Centrum ázerbájdžánských a kaspických studií (ACSC) slouží jako most mezi akademickými kruhy v ČR a Ázerbájdžánu, bude podporovat výzkum dějin, kultury a jazyků Ázerbájdžánu, jakož i širší Kaspické oblasti.
Pro Ázerbájdžán představuje Česká republika významného obchodního partnera. Nejdůležitější komoditou je ropa, která v předešlých letech pokrývala 23 - 24% celkové české roční spotřeby. Obchodní výměna mezi státy dosáhla za rok 2009 rekordní výše 1,5 miliardy USD.
Ázerbájdžánská republika je v současné době hodnocena českými představiteli politického, podnikatelského i kulturního života jako významný partner a lídr mezi zeměmi východního partnerství.
Tisková zpráva Česko–Ázerbájdžánského spolku o. s.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.
