V soutěži o Ceny Siemens zazářil Karel Lemr

Jan Soubusta a Karel Lemr (uprostřed) při převzetí ocenění.
Foto: Siemens
pátek 7. prosince 2012, 08:45 - Text: Velena Mazochová

Cenu za nejlepší disertační práci v soutěži na podporu českého školství a vědy získal odborný asistent Společné laboratoře optiky Karel Lemr. Ocenění převzal v pražské Betlémské kapli také jeho školitel docent Jan Soubusta.

Ve značné konkurenci převážně technických oborů obstál Karel Lemr s tématem experimentálního kvantového zpracování informace. Ve své disertační práci shrnuje čtyřletý výzkum.

„Společným jmenovatelem všech experimentů popisovaných v práci je využití dvojic fotonů pro kvantové zpracování informace. Experimenty, které jsem prováděl, mají rozšiřovat poznání právě v této oblasti fyziky. Oproti klasickému zpracování, známému například z dnešní výpočetní techniky, slibuje využití kvantových zákonů přírody výrazné zvýšení efektivity,“ vysvětlil Lemr.

Mezi jeho experimenty patří i sestavení hradla, které by mělo jednou tvořit základ budoucích kvantových počítačů, nebo vytvoření kvantového kopírovacího zařízení, na kterém nyní v laboratoři testují bezpečnost kvantové kryptografie.

„Udělení Ceny Siemens vnímám také jako ocenění práce celého týmu ve Společné laboratoři optiky, spolupracovníků z olomoucké katedry optiky a zahraničních kolegů, zejména z polské Poznaně,“ dodal Lemr.

Patnáctý ročník soutěž o Ceny Siemens byl letos rozšířen o nové kategorie, které umožnily ocenit mladé vědecké pracovníky s nejlepšími výsledky v oblasti základního výzkumu a inovací. V případě kategorií diplomových a disertačních prací byli nově oceněni studenti i vedoucí pedagogové.

Rekordní počet 190 došlých přihlášek posuzovaly poroty v šesti kategoriích. Talentované studenty, vědce a pedagogy hodnotili rektoři a prorektoři českých technických a ekonomických vysokých škol a zástupci Akademie věd ČR. Kromě plakety vynálezce Wernera von Siemens obdrželi vítězové odměny v celkové výši 1,2 milionu korun.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.