„Mokré“ elektrony a zábava? V podání Pavla Jungwirtha rozhodně!

Pavel Jungwirth přednášel v aule přírodovědecké fakulty.
Foto: Martina Šaradínová
středa 13. dubna 2016, 11:30 - Text: Martina Šaradínová

Věda je užitečná, ale především musí člověka bavit. Zejména tuto myšlenku chtěl během své přednášky o „mokrých“ elektronech studentům sdělit fyzikální chemik Pavel Jungwirth z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, který byl v úterý dalším hostem cyklu Rudolf Zahradník Lecture Series. Publikum v aule přírodovědecké fakulty přesvědčil o tom, že nadšení pro vědu, v níž se navíc pohybuje ve světové extratřídě, mu skutečně neschází.

Cílem přednáškového cyklu, který zaštiťuje Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), je představit na olomoucké akademické půdě špičkové vědce světového významu z oblasti chemického a materiálového výzkumu. Podle ředitele RCPTM Radka Zbořila mezi ně profesor Jungwirth bezpochyby patří. „Svým výzkumem přepisuje učebnice. Dokáže totiž to, co málokterý vědec, a sice jít do detailů vědy, v nichž se nakonec skrývají ty největší objevy. Jeho přednáška byla tou nejlepší, jakou jsem kdy na půdě přírodovědecké fakulty slyšel,“ uvedl Zbořil.

Pod "dohledem" někdejšího školitele

Profesora Jungwirtha navíc spojuje s přednáškovým cyklem Rudolfa Zahradníka i další skutečnost. Byl totiž posledním doktorandem tohoto nestora české kvantové chemie a bývalého předsedy Akademie věd ČR. „Přednášet v rámci cyklu, který nese Rudolfovo jméno, pro mě byla obrovská radost, ale i zodpovědnost. Má tady svoji fotku a já to bral tak, že na mě dohlíží. Snažil jsem se proto přednášet v jeho stylu, zábavně. On totiž přednášel moc rád a já se to od něj naučil. Člověk musí být i trochu exhibicionista, ale mě to opravdu moc baví,“ prozradil Jungwirth, který patří i k předním tuzemským popularizátorům vědy.

Během zhruba hodinové přednášky nazvané Objasnění komplexního chování elektronu ve vodě stačil prozkoušet přítomné studenty, promítl několik videozáznamů, upoutal grafy a obrázky a nešetřil vtipem. „Hydratované elektrony jsou takový můj okrajový projekt a víkendová věda. Naše poznatky ale mají využití třeba při porozumění reakcím, které probíhají v jaderném odpadu. Některé jaderné reaktory se dokonce chladí roztavenými alkalickými kovy. Takže je dobré pochopit explozivní reakce už proto, abychom věděli, jak jim zabránit. Máme ale i jiné projekty. Bavíme se například o tom, jak ionty solí ovlivňují fyziologické procesy, jak se léky dostávají do membrán a podobně,“ nastínil rozsah svého bádání Jungwirth.

Studiu způsobů, jimiž se elektrony a ionty šíří ve vodě, se věnuje dlouhodobě. Jeho tým například pomocí záběrů ultrarychlé kamery a molekulových simulací odhalil nečekaný mechanismus známé explozivní reakce alkalických kovů ve vodě, při které hydratované elektrony hrají hlavní roli. „Profesor Jungwirth je dalším příkladem toho, že dlouho tradované pravdy v přírodních vědách, v tomto případě mechanismus exploze sodíku na vodě, mohou mít zcela jiné důvody, než jsme si dlouho mysleli,“ podotkl vedoucí katedry fyzikální chemie Michal Otyepka.

Vědce musí práce bavit

Pavel Jungwirth je autorem více než 260 původních prací v mezinárodních časopisech, které nasbíraly přes 9000 citací. Přesto výsledky jeho výzkumů nebyly tím hlavním, co chtěl v Olomouci prezentovat. „Mým cílem bylo posluchače přesvědčit o tom, že věda je zábava a dělat ji je úžasné. Nakonec může být vaše práce i užitečná, ale hlavní je, že člověka musí bavit. Toto jsem se snažil předat studentům. Doufám, že se to povedlo,“ uzavřel Jungwirth. 

Dalším hostem přednáškové série bude počátkem června František Švec z Kalifornské univerzity v Berkeley, který patří k světovým odborníkům na aplikaci nových polymerů v analytické chemii.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.